18 Mayıs 2020’de kurmuş olduğum kozmolog.net‘in hikayesi.

2020 ocak-şubat aylarında sıralarda aklımda blog açma fikri vardı, ancak nasıl yapacağımı ve ne üzerine yapacağımı bilmezken iienstitu‘de ücretsiz online derslere rastladım. Sertaç Dalgalıdere hocamın “wordpress ile websitesi açma dersi” ile daha önce bu konuda bilgim olmamasına rağmen kendi sitemi kurmayı öğrendim.

Şimdi asıl soru ne üzerine olacağıydı? Uzun süredir kendi kendime fizik çalışıyorum ve Richard Feynman’ın kitaplarını ve derslerini hatim ediyor, MIT’nin fizik derslerine giriyordum. Derken evrenin işleyişi hakkında merakım arttıkça daha çok şeye ulaşmak istedim ve bu konularda ilgimi çeken Türkçe kaynaklar bulamadım. Doğru kaynak kullanarak herkese özet niteliğinde konuları anlatacak ve İngilizce sitelerden aldığım ve Türkçesi olmayan konuları da herkese sunacaktım.

Derken ben de kozmoloji, fizik, bilim ve teknoloji konularında yazmaya ve paylaşmaya karar verdim.

Kozmolog olmak istediğim için kozmolog ismini kullandım. ” .net” olmasının sebebi de başka uzantılar da vardı ancak en çok .net hoşuma gitti ve onu kullandım.

Artık siteyi kurmuştum, bir şey dışında her şey tamamdı ki en önemli şeydi. Şimdi de Logo oluşturmam gerekiyordu. Ve nasıl yapacağım hakkında en ufak bir fikrim yoktu. Ancak mistik bir şekilde çok güzel bir şey oldu ve logo işini de kısa süre içinde hallettim. Birazdan logo hikayesini de anlatıyor olacağım. ❤️

Derken site hazırdı. 17 yaşıma kadar Lüleburgaz’da yaşadım.
Lüleburgaz’ın en sevdiğim yanlarından biri ise tüm bayramların coşkuyla kutlanmasıydı.

Her 18 Mayıs akşamı Kongre Meydanı’nda konserler ve kutlamalar olur ardından da Gençlik Marşı eşliğinde hep birlikte Edirne Bayırına yürünüp gençlik ateşi yakılırdı. 19 Mayıs’ta kutlamalara devam edilirdi. Ben de siteyi erişime açmak için 18 Mayıs 2020’yi bekledim. Bu günü tek başıma ilk yazımı yayınlarken kutladım.

Şimdi konumuza dönecek olursak siteyi hazırladım ama logom yok. Ne olur ne olmaz nasıl olur düşünürken bir rüya gördüm. Logo bulmaya kafayı taktığım zamanlarda rüyamda, başka bir gezegende olduğumu ve orada yeni bir yaşam kurmaya çalıştığım bir grup insan olduğunu gördüm. Biz çalışırken bir anda gökyüzüne bak diyorlar ve o sırada daha önce yaşanmamış bir gök olayı oluyor ve gökyüzünde patlama gibi bir şeyden sonra logonun aynı renginde bir şekil ortaya çıkıyor ve ben de ona bakarken uyanıyorum.

Kalktım ve gördüğüm şeye benzer en yakın logoyu ve gördüğüm rengi wordpress’in logo yapma kısmından yaptım.

Siteye yazılar ve fotoğraflarıyla renk katan ekibim ile gökyüzünün aşkına bürünmüş kalpleri buradan selamlıyoruz.

Biz gençlerin hakkıyla çalışıp gelecek nesillere yaşamaktan mutlu oldukları bir ülke bırakmak en büyük görevi olduğuna inanıyor ve çocuklarımıza daha iyi bir dünya, daha iyi bir gelecek bırakmak için uğraşıyorum.

Yelda Gündeğer