Uzay deyince akla yıldızlar, meteorlar, gezegenler, süper novalar ya da karadelikler geliyor. Bugüne kadar uzay denilince akla gelen şeyler sınırlıdır. Oysa akla gelmeyen bir şey daha var.

Şimdi konuya farklı bir yoldan başlayalım. Merkür, Venüs, Dünya ve sistemimizdeki gezegenleri düşünelim. Bunların arasında ne var? Yanıt basit gibi : “Hiç” Yanıt gerçekten yok mu? Ya da bu konuda verebileceğimiz yanıt sadece “hiç” mi? Çocukların oynadığı sabun köpüklerini düşünelim. Evren büyük bir balon gibi olabilir mi? Karadelikler bu balonlardan birbirine açılan delikler olabilir mi? Büyük Patlamadaki korkunç ivme evren denilen büyük balonu hala şişirmeye devam ediyor olabilir.

Dalgalı bir sahada yüzüyor dünyamız. Kütle çekim kanunu fiziğin ve uzayın en temel kurallarından biridir. Buna göre merkezdeki güneş uzayı büktüğü için çevresindeki gezegenler onun etrafında dönmektedir. Buradan hareket edersek dalgalı bir yüzey üzerinde hareket eden dünyamıza yeni bir açıdan bakabiliriz.

Peki uzayı dolduran bir madde var mı?

Birisine çağırdığımızda sesimiz havada yankılanır ve ses dalgaları havayı titreştirir. Ya da durgun bir suya taş atarsak suda dalgalanmalar olur.

Albert Abraham Michelson ve Edward W. Morley isimli iki fizikçi 1887 yılında ABD’deki Case Western Reserve Universitesi‘nde bir deney hazırladılar. Deneyin ana fikri şuydu; Dünya uzayda hareket etmekte ve bu nedenle içinde yüzdüğü esir denizinde esir rüzgarları oluşturmaktaydı. Ve örneğin, bir ışık demeti esir rüzgarına karşı gönderilirse ışık yavaşlamalı, fakat diğer yönde gönderilirse ışık hızlanmalıydı.

Michelson ve Morley Deneyi

Michelson ve Morley tam da bunu yaptılar. Bir ışık demetini ikiye bölüp, iki demeti de birbirlerine farklı yönlerde gönderdiler. Fakat tekrarlanan deneylerin sonucu hep başarısız oluyor, ışığın hızı hiç değişmiyordu. Bunun için dünyanın esire göre hareketsiz kaldığı gibi uçuk fikirler üretilmeye başlandı. Michelson ve Morley’in deneyi esir maddesini kanıtlama amacı gütmesine rağmen, tam tersi bir sonuçla var olmadığını ortaya koydu.

Newton uzayda ışığın devinimini mekanik fiziğine göre değerlendirmişti. Ancak mekanik fiziği yerini Kuantum fiziğine bıraktı. Kuantum fiziği algıladığımız mekanik dünyadan çok farklıydı. Tıpkı atomlar gibi… Bu kapsamda oldukça derin araştırmaları yine Tesla yaptı. Nicola Tesla’nın çalışmalarını irdeleyen Gizli Eter Fiziği kitabının yazarı ve Tesla konusunda uzman bilim insanı William R. Lyne, bu konuda oldukça ilginç veriler ortaya koydu. Lyne bu konuda oldukça ilginç iddiaları dile getiriyor : “Aydınlık eter, tüm uzaydaki boş alanı dolduruyor. Eter, yaşamı veren yaratıcı güç tarafından etkiliyor ve ışığın hızına yakın bir hareket sergiliyor, sonsuz küçük kıvrımlarla düşünülebiliyor ve madde haline geliyor. Kuvvet kaybolduğunda ve hareket kesildiğinde, madde tekrar etere dönüyor.”

Aslına bakacak olursak eter başlı başına bir gizem.

Bu anlamda eterin çözümlenmesi evrende yolculuktan dünyayı değiştirmeye kadar çok geniş bir sahada kilit şey. Eter kadim çağlardan bu yana insanlığın kafasını meşgul eden bir şey. Durgun bir su düşünelim. Bu suyu alıp bir yerden akıtırsak bu hareketten elektrik enerjisi üretebiliriz. Ancak su durgunken herhangi bir enerji üretemeyiz. Temelde devinim ve hareket var. Yani eterin bu şekilde durgunluğu, mutlak hiçliği temsil ettiği düşünülüyor. Olayın felsefi yönü tarih boyunca tartışıldı. Ancak uzaydaki mutlak boşluğun mutlak hiçlik anlamına gelmediği kesindir.

Uzay boşluğunda eter işlevsiz bir boşluk gibi duruyor olabilir. O zaman kara delikleri düşünelim. Kara delik içine düşen uzay boşluk mekanı harekete giriyor ve sonrasında çekim tüm uzayın mutlak maddesini değiştirip başka ak deliklere doğru akıyor. Burada su örneğinde olduğu gibi eterin kara delikler içinde hareket kazanarak devinime geçtiğini söyleyebiliriz.

Murat Tetik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s