Temmuz ayı, Samanyolu’nun Galaktik Merkezini fotoğraflamak için harika bir aydır. Ancak her şeyden önce 5 Temmuz’da Merkür’ü en büyük batı uzamasında fotoğraflayabilirsiniz. Samanyolu’nun Galaktik Merkezini yakalamak için Yeni Ay haftasından (10 Temmuz) yararlanmayı es geçmeyin. Samanyolu Galaktik Merkezini ve yıldız izlerini fotoğraflamak için yerler aramaya şimdiden başlayabilirsiniz.

Photo by Aleksandar Pasaric on Pexels.com

30-31 Temmuz’da Delta Aquariids Meteor Yağmuru var ancak o gecelerde, Ay Işığı nedeniyle tadını çıkarmak için koşullar çok iyi olmayabilir. Yine de moralleri bozmayalım, çünkü hepsi bulunduğunuz yere bağlı! 24 Temmuz’da ise optimum görünürlüğü ile dolunay olacak.

Nasıl fotoğraflayacağımı hiç bilmiyorum diyenler “Gökyüzü fotoğrafı nasıl çekilir?” yazımıza buradan ulaşabilir, ekipmanım yok ama gökyüzü fotoğraflarını çekmek istiyorum diyenler de Ucuz Yoldan Astrofotoğraf yazımıza buradan ulaşabilir.

Photo by Brooke Lewis on Pexels.com

2021 Temmuz Ayında Gerçekleşen En Önemli Gök olaylarının Listesi

Not: Göksel olayların bu astronomi takvimi, ayın evreleri, meteor yağmurları, tutulmalar, muhalefetler, kavuşumlar ve diğer ilginç olaylar dahil olmak üzere önemli gök olaylarının tarihlerini içerir. Bu takvimdeki astronomik olayların çoğu çıplak gözle görülebilir, ancak bazıları en iyi görüntüleme için iyi bir çift dürbün gerektirebilir. Lütfen tüm tarihlerin ve saatlerin Eşgüdümlü Evrensel Zaman (UTC) olarak verildiğini unutmayın, yerel tarih ve saatinize dönüştürülmesi gerekir.

5 Temmuz: Merkür En Büyük Batı Uzamasında

Merkür 04:01 UTC’de en büyük uzamasına ulaştığında, Güneş’in 21.6º batısında bulunur ve 0.3 büyüklüğünde parlar. Merkür’ün yörüngesi Güneş’e Dünya’dan daha yakındır, bu da Güneş’e her zaman yakın göründüğü ve çoğu zaman Güneş’in parlaklığı nedeniyle solması anlamına gelir. Onu, Güneş’ten en büyük ayrılığına (en büyük uzama) her ulaştığında yalnızca birkaç gün gözlemleyebilirsiniz.

Bu fenomen yaklaşık 3-4 ayda bir kendini tekrar eder ve Merkür’ün Güneş’in doğusunda mı yoksa batısında mı olduğuna bağlı olarak sabah veya öğleden sonra dönüşümlü olarak gerçekleşir. Güneş’in batısında bulunduğunda, Güneş’ten hemen önce doğar ve batar. Gün doğumundan önce görünür. Merkür’ü fotoğraflamak için en iyi zaman, gün doğumundan kısa bir süre öncesidir.

8 Temmuz: Ay ve Merkür kavuşumu

Merkür, 04:39 UTC’de Ay’ın 3.4º güneyinden geçiyor. Ay -8.8 büyüklüğünde ve Merkür 0.0 büyüklüğünde. Bu sırada Ay evresi %3.3’tür.

10 Temmuz: Yeni Ay

Ay, Dünya ile Güneş arasındadır, bu nedenle Ay’ın parlak tarafı Dünya’dan uzağa bakar. Ay evresi 01:18 UTC’de %0’dır. Yeni Ay’ın etrafındaki günler, gece gökyüzünü fotoğraflamak için harikadır. Temmuz ayında Samanyolu’nun Galaktik Merkezi görülebilir. Kuzey Yarımkürede geceler kısadır, ancak bunlardan iyi yararlanırsanız fotoğraflayabilirsiniz.

Photo by Arnie Chou on Pexels.com

Ayrıca Yıldız İzlerini de yakalayabilirsiniz. Üstelik yıldız izlerini nasıl çekeceğinizi de sizler için anlattık, buradan ulaşabilirsiniz. Yaratıcılığınızla birlikte birçok şekilde fotoğraflarla oynayabilirsiniz. Eminim sonuçlar muhteşem olacaktır.

Photo by Harrison Haines on Pexels.com

12 Temmuz: Ay ve Venüs kavuşumu

Venüs, 09:10 UTC’de Ay’ın 3.2º güneyinden geçiyor. Bu sırada Ay -9.5 büyüklüğünde ve Venüs -3.9 büyüklüğünde. Bu sırada Ay evresi %5,7’dir.

12 Temmuz: Ay ve Mars’ın kavuşumu

Mars, 10:11 UTC’de Ay’ın 3.2º güneyinden geçiyor. Ay -9.5 büyüklüğünde, Mars ise 1.8 büyüklüğünde. Şu anda Ay evresi %5,9’dur.

13 Temmuz: Venüs ve Mars’ın kavuşumu

Mars, Venüs’ün 0.3º güneyinden 19:22 UTC’de geçiyor. Venüs -3.9 büyüklüğünde ve Mars 1.8 büyüklüğünde. Bu sırada Ay evresi %14.4’tür.

24 Temmuz: Dolunay

Ay, Dünya’nın karşı tarafındadır, bu nedenle Güneş onu tamamen aydınlatır. Dolunay 02:38 UTC’de. Dolunay günleri, onu ilginç bir konu ile fotoğraflamak için mükemmeldir.

Photo by Xain Sheikh on Pexels.com

Ay fotoğraflarını nasıl çekeceğinizi bilmiyorsanız “Ay Fotoğrafı Nasıl Çekilir?” ve Ay Fotoğrafçılığının İpuçları Nelerdir?” yazılarımızdan yararlanarak sizler de hayranlık yaratacak Ay fotoğrafları yakalayabilirsiniz!

24 Temmuz: Ay ve Satürn kavuşumu

Satürn, 16:38 UTC’de Ay’ın 3.5º kuzeyinden geçer. Ay -12,7, Satürn ise 0,2 büyüklüğündedir. Şu anda Ay evresi %99,4’tür.

26 Temmuz: Ay ve Jüpiter’in kavuşumu

Jüpiter, 01:21 UTC’de Ay’ın 4.1º kuzeyinden geçiyor. Ay -12,6, Jüpiter -2.8 büyüklüğündedir. Şu anda Ay evresi %95,0’dir.

Çektiğiniz fotoğrafları bize de göndermeyi unutmayın! İletişim sayfamızdan tüm sosyal hesaplarımıza ulaşabilir ve Instagram’dan “@1kozmolog” şeklinde etiketleyerek çektiğiniz fotoğrafları bizimle de paylaşabilirsiniz!

2021 Ağustos Ayı Gözlem Rehberimizde tekrar görüşmek üzere, diğer yazılarımızı da okumayı unutmayın!

Yelda Gündeğer

Referanslar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s