Gece gökyüzüne baktığımızda bizleri güzelliğiyle büyüleyen, ona baktığımızda güzel hisler uyandıran, bizleri biraz olsun günün yorgunluğundan arındıran sevgili uydumuz Ay’a sadece bakmakla yetinmek istemeyen, ayrıca  fotoğrafını da çekmek isteyenlerdenseniz bu yazımın sizlere faydalı olacağını düşünüyorum. 

Telif: Seray Tekin

Bu yazımda DSLR ya da Kompakt Makineler ile daha net ve güzel Ay fotoğraflarının nasıl çekileceğinden bahsedip, kendi tekniklerimi ve bu konu hakkındaki tecrübelerimi de sizlere aktaracağım.

Astrofotoğrafçılıktaki en önemli etken: Hava Durumu

Havanın çok berrak ve temiz olması bizim için her zaman birinci öncelik. Çünkü tül gibi olan bulutlar bile Ay’ın daha net ve keskin çıkmasına engel olacaktır.

Ekipman Seçimi 

Ekipman olarak öncelikle bir tele objektif takılı DSLR veya zoom özelliği yüksek olan bir Kompakt Makineye ihtiyacımız olacak. 

DSLR makine konusuna gelirsek, burada makine özelliğinden çok objektifimizin özelliği daha önemli. Yani herhangi bir seviyedeki DSLR makinemize, odak uzaklığı 300mm ve üzeri bir tele objektif takmamız gerekecek.

Eğer makineniz kompakt bir makine ise (Nikon Coolpix, Canon PowerShot serisi gibi) en yüksek optik zoom değerine getirmelisiniz.

Telif: Seray Tekin

Odak uzaklığı arttıkça görüş açısı azalacağı için en ufak bir sarsıntıda bile Ay fotoğrafımızın etkilenmemesi için sarsılmayan bir tripoda ihtiyacımız olacak.

Makinemizi tripoda sabitledik fakat deklanşöre basarken de hafif bir titreşim olacağı için zamanlayıcıyı ayarlayıp deklanşöre basmanızı tavsiye ederim. Uzaktan kumandanız varsa onu da kullanabilirsiniz. Bu sayede titreşimi en düşük seviyeye getirmiş olacağız.

Uygun koşulları sağladıysak şimdi makinemizin ayarlarına geçebiliriz.

Makine Ayarları

Doğru makine ayarları daha net Ay fotoğrafları elde etmemize yardımcı olacak.

Bu yüzden Manuel(M) modda tüm değerleri kendimiz ayarlayarak çekmemiz daha sağlıklı sonuçlar elde etmemizi sağlayacak. Otomatik çekim modları bazı değerlerde yanılabilir.

Burada gece çekim yaptığımız için uzun pozlama mı yapacağız diye düşünebilirsiniz.

Tam aksine Ay ve Dünya’nın hareket etmesinden dolayı fotoğrafımızda netlik kaybı olmaması için enstantane (perde hızı) değerimizi yüksek tutup, 1/100s ve üzeri değerlerde çekim yapmamız gerekecek.

Bu konuda kişisel önerim 1/100s ve 1/250s arasında bir değer seçmeniz.

Telif: Seray Tekin

Tabii bu değerler Ay’ın evrelerine göre de değişiyor. Hilal evrelerinde enstantane değerini 1/100s’nin 1 durak altında bir değer de seçebiliriz.

1.ISO

Makinenizin verdiği en düşük ISO değerini seçmeniz gerekecek. 50 ya da 100 ISO değeri ideal olan değerdir. Bu değer hem fotoğraftaki gren dediğimiz kumlanmanın oluşmasını engelleyecek hem de Ay yüzeyindeki detayları daha net yakalamamızı sağlayacak.

2.Diyafram 

Ay fotoğrafımıza etki edecek bir diğer unsur diyafram değeridir. Sadece Ay’ı çektiğimiz ve alan derinliği istemediğimiz için diyafram değerini yüksek tutup F8 ve üzeri bir değere ayarlamamız gerekecek. Tabii burada F11 değerini geçmemek daha sağlıklı olur.

Telif: Seray Tekin

Benim çektiğim Ay fotoğraflarında kullandığım diyafram değeri F8.

3.Enstantane

Makine ayarları kısmında değindiğim enstantane değerimizi ise 1/100s altına inmeyecek şekilde ayarlamalıyız. Havanın karanlık/aydınlık durumuna göre enstantane değerimizde değişiklik olacaktır. Henüz tam karanlık olmamışsa 1/100s üzeri değer deneyebilirsiniz.

4.Odaklama

Netliğimizi makinenin AF(Auto Focus) yani otomatik odaklamasına bırakmadan manuel bir şekilde kendimiz ayarlamalıyız. Ay yüzeyindeki detayları yakalayabilmek için manuel odaklama şart. Bunu da netlik halkasını sonsuz(∞) işaretine doğru yavaşça çevirerek yapabilirsiniz. En uygun netliği yakaladığınız an çevirmeyi bırakın.

Telif: Seray Tekin

Makinemiz artık çekime hazır. Bu yazıda anlattığım değerleri kullanarak artık sizler de daha net Ay fotoğrafları çekebileceksiniz. Ne kadar çok deneme yaparsanız o kadar güzel sonuçlar elde edeceğinize eminim. 

Gökyüzü sevdalıları, gökyüzünüz açık olsun!

Seray TEKİN

Ay Fotoğrafçılığının İpuçları Nelerdir?” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s