Uçsuz bucaksız evrendeki en yakın komşumuz olan uydumuz Ay’ın fotoğrafını nasıl çekebiliriz? Uydumuz geceleri gökyüzünde görülebilen en parlak gök cismidir, hal böyle olunca direkt çekilen Ay fotoğraflarının genelinde uydumuz parlak bir ışık olarak çıkmaktadır. Bu yazıda ise kendi çektiğim fotoğraflardan ilham alarak, muazzam güzellikteki uydumuz Ay’ın fotoğrafını nasıl çekeceğimizi öğreneceğiz. Hadi hemen başlayalım.

Telif: Burak Atan

İlk olarak: Ay’ın fotoğrafını normal bir cep telefonu ile çekmek pek mümkün değildir.

Çünkü telefonların yakınlaştırma oranı düşük olduğundan Ay parlak bir ışık olarak görülecektir. Tabi son dönemde çıkan yüksek yakınlaştırma oranlı yeni nesil telefonlarda sonuç nasıl olur bilemiyorum. Eğer aranızda zengin bireyler varsa bunu deneyerek görebilirsiniz.

Telif: Burak Atan

İkinci olarak: Teleskop ve cep telefonu kullanarak Ay’ın fotoğrafını çekmek.

Bunun için küçük bir teleskop ile düşük bütçeli bir cep telefonunu işinizi görür. Yapmanız gereken teleskobunuzla Ay’ı bulduktan sonra, cep telefonunuzu teleskoptan baktığımız göz merceğinin üzerine yerleştiriyoruz ve fotoğraflıyoruz. Eğer telefonu elinizle sabitlerseniz çok fazla titreşim olur, bunun yerine kartondan basit bir aparat yaparak titreşimin önüne geçebilir ve güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Benim çektiğim Ay fotoğraflarının çoğu bu şekilde, hatta cep telefonunu göz merceğine sabitleyerek çektiğim bir Ay fotoğrafı All About Space dergisinde paylaşılmıştı.

Telif: Burak Atan

Üçüncü ve son olarak: DSLR veya herhangi bir fotoğraf makinesi ile Ay fotoğrafı çekmek.

Bu konu biraz karışık çünkü DSLR kamera ile Ay fotoğrafı çekmek istiyorsanız yüksek odaklı lenslere ihtiyacınız olacak. Çünkü kit lens olarak bilinen 18-55mm lensle de Ay’ın fotoğrafını çekebilirsiniz, ancak uydumuz fotoğrafta biraz küçük görülecektir. Bir diğer seçenek ise Nikon P serisi gibi yüksek yakınlaştırma oranına sahip kameralarla Ay fotoğrafı çekmek. Eğer Ay fotoğrafı çekmek için bir kamera alacaksanız DSLR yerine bu tür kameraları tercih etmek iyi bir seçenek olabilir. Çünkü bende bu tür bir kamera olan Panasonic Lumix DMC-FZ20’yi yaklaşık 4 yıldır kullanıyorum ve birçok güzel Ay fotoğrafı çektim. 

Kamera ile Ay fotoğrafı çekme konusuna gelince pozlama üçgeni olarak bilinen ISO, Diyafram ve Enstantane hakkında biraz bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Çünkü Ay parlak bir obje, bu yüzden Ay yüzeyindeki ayrıntıları fotoğraflayabilmek için parlaklığı olabildiğince düşürmemiz lazım ve kameranın kontrolü tamamen bizde olması gerekiyor. Pozlama üçgenine bir bakalım. ISO, sensörün ışığa karşı hassasiyetidir, ne kadar yüksek olursa objenin parlaklığı o kadar artar. Diyafram, objektif açıklığının büyüklüğüdür ve “f” harfiyle gösterilir. f değeri ne kadar düşükse o kadar fazla ışık sensöre çarpar. Enstantane ise ışığın sensöre girişine izin verdiğiniz süredir, kısaca pozlama süresidir. 

Telif: Burak Atan

Şimdi, Ay fotoğrafı için öncelikle kameranızı MANUEL moda almanız gerekiyor ki kameranın kontrolü bizde olsun. Ardından ISO’yu en düşük değere almalısınız (kameranıza göre 80-100). Ardından Enstantane’yi 1/50, 1/40, 1/30… gibi düşük pozlama süresine ayarlamanız gerekiyor. Ardından son olarak Diyafram açıklığını ayarlamanız gerekiyor, bu kameranızda genellikle f/2.8 şeklinde görülür, siz f/8’e yakın bir değere alarak çekim yapmayı deneyin. Ben kendi kameramla Ay fotoğraflarını bu değerlerde çekiyorum. Eğer siz kameranız ile bu değerlerde güzel bir Ay çekimi yapamazsanız, en uygun değerleri bulmak için sürekli çekim yapmanız ve farklı değerleri denemeniz gerekiyor. Ve şundan emin olun ki, bu denemelerin sonunda isteğiniz Ay fotoğrafını elde etmiş olacaksınız. Şu an uydumuzun evresi Dolunay’a doğru yaklaşıyor, eğer bulunduğunuz bölgede dolunay gecesi hava açık olursa güzel bir deneme çekimi yapabilirsiniz.

Gökyüzünüz Açık Olsun!

Burak ATAN

Ay Fotoğrafı Nasıl Çekilir?” için 11 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s