Sevgili genç arkadaşlar, şuanda bu sayfayı açmış yıldızlar hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için bu yazıyı okuyorsunuz. Demek ki sizler harikasınız! Dünyadaki diğer zeki insanlar gibi merak ediyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız ne mutlu size ve bize! Sizler geleceğin parlayan yıldızlarısınız.

Telif: Batuhan Dereli

Geceleri kafamızı kaldırıp gökyüzüne baktığımızda parlayarak yanıp sönen ve bize güzel şeyler hissettiren yıldızları görürüz. Gökyüzünde bir yıldız kaydığında heyecanlanarak dilek tutarız. Peki, aslında yıldız nedir? 

Yıldızlar, Dünyamıza Ne Kadar Uzak Mesafede?

Yıldızın ne olduğundan bahsetmeden önce yıldızlar sizce dünyamıza ne kadar uzaktır? Parmağımızı gökyüzüne uzattığımızda sanki biraz daha uzansak dokunabilecekmişiz gibi görünen o küçük noktacıklar aslında dünyamızdan çok uzaktadırlar. Bize en yakın yıldız 149.597.870.700 metre uzağımızdadır. Bu da bize çok çok çok uzak oldukları anlamına gelir. 

Photo by Pixabay on Pexels.com

Nebula Nedir?

Yıldız, öncelikle moleküler gaz ve tozdan oluşan dev bir buluttaki maddenin çöküşünden meydana gelir. Bu devasa, soğuk gaz ve toz bulutlarına ‘nebulalar’ denir. Nebulalar arasında en ünlüsü ise Orion’dur.

Orion Nebulası, Telif: Batuhan Dereli

Yıldızların Yaşam Döngüsü Nasıldır?

Doğadaki canlılar gibi yıldızlar da doğar, yaşar ve ölür. Yıldızın çekirdeği çok sıcaktır. Yerçekimi yıldızı içe doğru çekerken basınç yıldızı dışa doğru iter. Eğer sadece yerçekimi yıldızı çekerse yıldız çökecektir. Eğer sadece basınç yıldızı iterse yıldız dağılacaktır. Ancak iki kuvvet bir dengede kalmaya devam edebilirse yıldız yaşayacaktır. 

Yıldızın çekirdeğindeki nükleer reaksiyonlardan dolayı yıldızın içi ısı ve radyasyonla doludur. Bir yıldız doğduktan milyarlarca yıl sonra ömrünün sonuna yaklaştığında, genişleyerek kırmızı bir dev haline gelir. Ömrünün sonlarına geldiğinde yıldızın çekirdeğinde nükleer reaksiyonlar için malzemesi tükenecektir.

Kara Delik

Yıldızın nükleer yakıtı bittiğinde, yaşamlarının sonuna doğru, önce kırmızı süper devlere dönüşürler. Nihayetinde ise büyük bir süpernova patlamasında kendilerini parçalayacaklardır. Geriye kalan tek şey, genişleyen çok sıcak bir gaz bulutu ile çevrili küçük, yoğun bir nesnedir: Bir nötron yıldızı veya bir kara delik.

Yıldız tozu olarak bilinen; oksijen, karbon ve demir gibi elementler uzaya saçılır ve bu yıldız tozu sonunda diğer yıldızları ve gezegenleri yaratır!

Güneş De Bir Yıldızdır..

Yıldız deyince aklımıza hep gece gökyüzünde görünen beyaz parlak noktalar gelir ama aslında gündüz de yıldız görürüz. Çünkü Güneş de bir yıldızdır ve Güneş dünyamıza en yakın olan yıldızdır. Ancak Güneşimizin ömrü bitince patlayacak mı diye endişelenmeyin, çünkü bu yaklaşık 5 milyar yıl boyunca Güneşimize olmayacak! 

Photo by Hernan Pauccara on Pexels.com
Yıldız Kayması Aslında Nedir?

Yaşamlarını Güneş sisteminin gezegenleri arasında geçiren birkaç yüz kuyruklu yıldız vardır. Bu kuyruklu yıldızlar, arkalarında kum büyüklüğünde birçok gaz ve toz izi bırakır. Bu toz taneleri bazen atmosfer denilen ince havaya çarparak yanar. Yandıklarında ise gece gökyüzünde parlak ışık çizgileri bırakırlar ve bu ışıktan çizgilere göktaşı denir. İşte bunlar kayan yıldızlardır. Yani yıldız kayması olarak bildiğimiz olaydır.

Yılın belirli zamanlarında , Dünya bir kuyruklu yıldız yolundan geçer ve bu zamanlarda bazen kayan yıldız sayısı yüz katına çıkar. Buna da “meteor yağmuru” denir ve izleyenleri çok etkileyen görsel bir şölendir. 

Meteor Yağmuru, Telif: Batuhan Dereli

Siz de havanın açık olduğu bir gecede, gökyüzüne yeterince uzun süre bakarsanız kayan yıldızları görüp dilek tutabilirsiniz.

Tuğba Gözde Selçuk

Kaynaklar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s