Üç boyutlu uzay anlayışımızı biraz geliştirecek olursak gökyüzünün dışında var olan dinamikleri göz ardı edemeyiz. Çünkü bu dinamiklerin sonuçlarını Dünya içerisinde farklı gözlemliyoruz.

Photo by Pixabay on Pexels.com

Nasıl mı?

Bunun birçok faktör ile bağdaşıklığı bulunmakta. Peki bunları düşünecek olursak; bu yanan, parıldayan, ışık saçan şeylerin kaynağı neler olabilir?

Gökyüzünde bildiğiniz gezegenlerin ve yıldızların dışında yeni yeni daha detaylı haritalandırdığımız göktaşlarımız bulunmaktadır. Bu taşların dışında kuyruklu yıldızlarımız bulunmaktadır. Bu kuyruklu yıldızlar kendi yörüngelerinde Güneş’e doğru yakın yolculuklarını yaparken içerisinde bulunan su ve toz parçacıkları Güneş’in radyasyon etkisi ile değişik termodinamik aktiveler etkisi altında patlama diyebileceğimiz yüzeysel değişimlerin sonucu olarak arkasında bir toz bulutu bırakıyor. Peki toz bulutumuzun içerinde büyüklükleri muazzam olan yapılar yok mu? Tabii ki bu, değişiklik göstermektedir. Bu ay gökyüzünde çok güzel bir meteor yağmuru var diye yazan o haberler ne kadar ilginizi çekse de işin aslı o kadar muazzam olmuyor.

(Göktaşları hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.)

Büyük meteorların bıraktığı etki bizlerde ayrıdır. Şimdi dört yol ağzında hareket eden iki adet araç olsun, bu araçlardan bir tanesi Dünya olsun ve karşıya geçmek istiyor çünkü hızı ve yönü o şekilde. Diğer aracın içerisinden birisi de elinde kırmızı boya tabancası ile mermi sıkıyor ve bu kesişim neticesinde camınızda bir görsel şölen yani meteor yağmuru oluşuyor.

Photo by Frank Cone on Pexels.com

Bizim bu kuyruklu kocaman büyük göktaşlarımız Dünyamızın yolu üzerinde bıraktığı kaya parçaları atmosferimize dokunduğu anda yüksek hızlarda elinizi sürterseniz elleriniz ısınır değil mi? O zaman elinizdeki hızdan daha büyüğünü hayal edin ve sürtünen gök taşının atomlarının kinetik enerjisinin artması sonucu yerçekimi etkisiyle ısınan bu taş parçaları aşağıya doğru ilerliyor ve arkasında ise bizim gördüğümüz değişik renkleri bırakıyor.

Neden mi değişik renkler görüyoruz? Çünkü bir elin beş parmağı nasıl bir değilse bu değişik göktaşlarının da element yapıları farklıdır. Gidip mutfak ocağının üzerine biraz tuz dökerseniz nasıl renkler çıkacak görebilirsiniz, ben kaşık ile yapıyorum genelde.

Aşağıdaki resimden meteor renklerine göre hangi elementten oluştuğunu anlayabilirsiniz.

Şimdi kafalarınızda bütün soruların binde birlik kısmı bittiğine göre artık odaklanmamız gereken bir nokta ise bu renk cümbüşünü nasıl çekeceğiz?

Öncelikle “meteor yağmuru” olarak isim verildiği zaman genel olarak yakınlarında bulunan takımyıldızının adını almaktadır. Çünkü buradan baktığımız küresel koordinat düzleminde görünen ve gelen objelerin iz düşümlerini analiz edince çıkış noktalarını o takım yıldızı ile dillendiriyoruz.

Neyse olay şu, sen takım yıldızının adını buldun diyelim. Peki saat kaçta başlayacak diye sormana hiç gerek yok. Gidiyorsun Stellarium programını indiriyorsun ve hemen analize başlıyorsun. Saat kaçta bu takım yıldızı gökyüzüne doğacak ve saat kaçta batacak diye. Bu küçük analizden sonra biliyorsun ki zenit noktaya yakın olarak yükselen takım yıldızların yönlerinden gelen göktaşlarının küresel gökyüzünde daha fazla yol alacağını biliyoruz. Hatta matematiksel olarak yanılmıyorsam pi*R olarak hesaplayabiliriz. Neyseki konumuz matematik değil.

Şimdi nereden ve saat kaçta çıkıp batacağını bulduğunuza göre bir sonraki adım sizin için tripod ve kameranızı ayarlamak olacaktır. Sonrası için sizlere yapılabilecek en güzel tavsiyem fotoğraf çekemeden önce dua edin. Başka şekilde şans, yani imkansız. Bütün gece kamerayı nereye doğrultsanız tam tersi yönde bile görebilirsiniz.

50 mm kamera lensiniz var diyelim ve normal 30 saniyelik kısa pozlarla gökyüzünden yıldız izlerini almanız gerekiyor. Bunun için takip cihazı kullanarak sürenizi daha fazla arttırabilirsiniz.

Başka şekilde 18 mm lenslere , hatta daha da şanslı iseniz yüksek geniş açılı lenslerle görebileceğiniz açı daha da artacaktır. En çok tavsiye edilen ise balıkgözü lensidir.

Ben genelde 6 saniyelik 50 mm ya da 70 mm lensim ile tripodun üzerine koyuyorum ve sonra zamanlayıcı ile aynı yerin saatlerce pozunu çekiyorum. Gerisi sandalyenize oturup o anın keyfini çıkarmak. Eğer sağlam ekipmanız var ise, 18mm gibi, geniş açılı kaliteli lenslerinizi çıkış yönüne doğru tutun ve pozlamaya başlayın.

Photo by Rachel Claire on Pexels.com
Telif: Batuhan Dereli

Yukarıda çektiğim 50 mm lens ve tripod ile çektiğim basit bir çekim neticesinde 12 Ağustos 2020 yazından kalma bir poz.

Telif: Batuhan Dereli
Telif:Batuhan Dereli
Telif :Batuhan Dereli

Batuhan Dereli

Meteor Yağmuru Nasıl Çekilir?” için 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s