2021 Nisan ayı diğer aylara göre nispeten sakin bir aydır ancak gece gökyüzü fotoğraf çekmek için mükemmel fırsatlarımız olacaktır.

Başlangıç olarak tavsiyem Yeni Ay haftasında gökyüzünde parlayan Samanyolu Galaktik Merkezini zirvede yakalamanızdır.

Yıldız izi için çektiğimiz bir fotoğraftan örnek.

Fotoğrafını çekebileceğiniz bir başka şey ise yıldız izidir (Star Trails). Aile ve arkadaşlarınızı kesinlikle şaşırtacaksınız. Yıldız izi nedir diye merak ediyorsanız uzun pozlama ile yıldızların gökyüzündeki hareketlerinin kaydedilmesine yarayan ve astrofotoğrafçılıkta kullanılan bir tekniktir. (Yıldız izleri nasıl çekilir? adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.)

(Astrofotoğrafçılık hakkında detaylı yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Kendi çektiğimiz astrofotoğraf galerimize de buradan ulaşabilirsiniz.)

Çektiğimiz bir fotoğraftan örnek.

Ayrıca eklemek isterim ki nisan ayının başında burçlar ışığını hala yakalayabilirsiniz. Gün batımından sonra, yine gün batımı yönünde görebilmek mümkün olacaktır.

Nisan ayında fotoğraflamak için kaçırmayın diyeceğim olayları aşağıda bulabilirsiniz. Ardından günbegün gök olaylarına geçeceğim.

 • 17 Nisan’da Mars ve Ay’ın birleşimini fotoğraflayabilirsiniz. Fotoğraflarınızı bizimle de paylaşmaktan çekinmeyiniz! 🙂
 • 21-22 Nisan’da Lyrids Meteor Yağmuru olacak. Bu gecelerde, Ay ışığı sebebiyle meteor yağmurunun tadını çıkarmak pek mümkün olmayabilir. Tabii ki hepsi bulunduğunuz yerle alakalı…
Composite image of Lyrid and not-Lyrid meteors over New Mexico from April, 2012. Image via NASA/ MSFC/ Danielle Moser.
 • 27 Nisan’da ise Süper Ay. 2021’deki iki Süper Ay’ın ilki olacak! Ek olarak, Ay Dünya’ya en yakın noktasında ( 357.615 km) olacağı için normalden daha büyük görünecek.
Photo Credit: (NASA/Bill Ingalls)

Nisan 2021’de meydana gelen en önemli gök olaylarının tam listesine burada sahipsiniz. Bu yazıyı gökyüzü gözlem rehberiniz olarak kullanabilirsiniz.

 • 2 Nisan: Sombrero Gökadası (M104), gözlem için uygun bir konumda olacaktır. Nerede olduğunu bulmak için buraya tıklayınız.
Credits: NASA and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

 • 5 Nisan: M94, gözlem için uygun bir konumda olacaktır. Nerede olduğunu bulmak için buraya tıklayınız.
Bu görüntü, yaklaşık 16 milyon ışıkyılı uzaklıkta, Av Köpeklerinin küçük kuzey takımyıldızında yer alan Messier 94 galaksisini göstermektedir. Messier’in etrafındaki parlak halkanın içinde yüksek oranda 94 yeni yıldız oluşuyor ve içinde birçok genç, parlak yıldız var – bu sayede bu özelliğe yıldız patlaması halkası deniyor. Bu özel şekilli yıldız oluşum bölgesinin nedeni, muhtemelen galaktik merkezden dışarıya doğru giden, dış bölgedeki gazı ve tozu sıkıştıran bir basınç dalgasıdır. Malzemenin sıkışması, gazın daha yoğun bulutlara dönüşmeye başladığı anlamına gelir. Bu yoğun bulutların içinde yerçekimi, sıcaklık ve basınç yıldızların doğmasına yetecek kadar yüksek olana kadar gazı ve tozu birbirine çeker. Credits: ESA/Hubble & NASA
 • 6 Nisan: Ay ve Satürn’ün Birleşimi

Satürn, Ay’ın 3.6º kuzeyinden sabah 08:30 UTC’de geçecektir. Uydumuz Ay, -11.3 büyüklüğünde, Satürn 0.5 büyüklüğünde olacak ve Ay evresi de %29.9 olacaktır.

 • 7 Nisan: Ay ve Jüpiter’in Birleşimi

Jüpiter, Ay’ın 4.2º kuzeyinde olacak ve saat 07:18 UTC’de geçecektir. Ay, -10.9 büyüklüğünde ve Jüpiter ise -2.1 büyüklüğünde olacak ve bu anda Ay evresi% 21.3 olacaktır.

 • 12 Nisan: Yeni Ay

Ay, Dünya ile Güneş arasında olacağı için Ay’ın parlak tarafı Dünya’ya bakacaktır. Ay’ın evresi, 02:32 UTC’de % 0 olacaktır. Yeni Ay’ın çevresindeki günler, geceleri gökyüzünü fotoğraflamak için muazzam zamanlardır.

Yeni Ay sırasında Güneş, Ay ve Dünya. Image Credits: timeanddate.com

Nisan ayında Samanyolu Galaktik Merkezi’ni görmek mümkün olacak ve bulunduğunuz yere göre ufukta yakalamak mümkün olacaktır. Polaris veya yıldız izlerini de yakalayabilir, çevresel kutuplar, kemerler ve köşegenler oluşturabilirsiniz.

Bulunduğunuz yerde yıldız izleri ve Samanyolu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz PhotoPills uygulamasını kullanabilirsiniz.

 • 15 Nisan: Girdap Gökadası (M51) gözlem için uygun bir konumda olacaktır. Nerede olduğunu bulmak için buraya tıklayınız.
Image credit: X-ray: NASA/CXC/SAO; Optical: Detlef Hartmann; Infrared: NASA/JPL-Caltech
 • 17 Nisan: Ay ve Mars’ın Birleşimi (Ayrıca Mars’ın gizlenmesi)

12:08 UTC’de Mars, Ay’ın 0.0º kuzeyinden geçecektir. Ay, -11.0 büyüklüğünde ve Mars, 1.5 büyüklüğünde olacaktır. Bu sırada Ay evresi, % 24.1’dir. Ayrıca Mars, Ay’ın arkasına gidecektir.

 • 18 Nisan: M3 yıldız kümesi gözlem için iyi bir konumda olacaktır. Nerede olduğunu bulmak için buraya tıklayınız.
Credits: NASA, ESA, STScI and A. Sarajedini (University of Florida)
 • 21-22 Nisan: Lyrids Meteor Yağmuru

Lyrids meteor yağmuru, 14 – 30 Nisan tarihleri arasında başlayacaktır fakat fotoğraflamak için en mükemmel gece 21-22 Nisan arasındadır. Zirve, saatte 20 göktaşı ile 22 Nisan 01:41 UTC’de olacaktır. Bu sırada Ay evresi % 68,3 olacaktır. Bu sebeple Ay ışığı fazla olacak ve buna bağlı olarak da bu meteor yağmurunun tadına varmak pek mümkün olmayabilir. Çünkü Ay’ın parlaklığından dolayı diğer gök cisimlerini gözlemlemek zorlaşır.

Image Credit: NASA

Meteor yağmurunu nasıl fotoğraflayacağınızı öğrenmeniz için sizin için bir yazı da yazdık, buradan ulaşabilirsiniz.

 • 23 Nisan: Fırıldak Gökadası (M101) gözlem için iyi bir konumda olacaktır. Nerede olduğunu bulmak için buraya tıklayınız.
Credits: Hubble Image: NASA, ESA, K. Kuntz (JHU), F. Bresolin (University of Hawaii), J. Trauger (Jet Propulsion Lab), J. Mould (NOAO), Y.-H. Chu (University of Illinois, Urbana) and STScI; CFHT Image: Canada-France-Hawaii Telescope/J.-C. Cuillandre/Coelum; NOAO Image: G. Jacoby, B. Bohannan, M. Hanna/NOAO/AURA/NSF
 • 27 Nisan: Dolunay (Süper Ay)

Yılın ilk Süper Ayı. Bu Dolunay, olağanüstü bir şekilde Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu zamana yaklaştığında gerçekleşir. Yalnızca 357.615 km uzaklıkta. Bu sebeple Ay, diğer zamanlara göre daha parlak ve daha büyük görünür. Ay’ın ortalama yıllık büyüklüğünden daha büyük olduğu için buna Süper Ay deniyor.

Credits: NASA

Yelda Gündeğer

Kaynaklar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s