Evren içerisinde dönmeyen ne olabilir? Kuarklardan atomlara, atomlardan gezegenlere, gezegenlerden galaksilere tüm evrenin harmoni ile dönüşünü bir fizikçi olarak anlıyor ve analizlerini formüllerin uyumu ile birleştirebiliyorum.

Daha önce yıldız fotoğrafı ya da gece fotoğrafları çekmediyseniz. Diğer yazılarımı okumanızı tavsiye ederim.

Astrofotoğraf yazılarımız için tıklayınız.

Özet

1.Tripod + DSRL kamera + Intervalometer (Zaman ayarlı kumandalar)

2.Tripod + DSRL Kamera ve 30 sn lik pozlamalar

3.Tripod ve Cep telefonu kamerası + maksimum uzun süre pozlar

Photo by PhotoMIX Company on Pexels.com
Photo by Chait Goli on Pexels.com

İzlerin Kötü Tarafı Olabilir mi?

Peki, yıldızların izlerini çekmeyi aslında hem iyi hem de kötü olarak adlandırabilirim. İlk başlarda yıldız izlerini gördüğünüz zaman inanılmaz güzel olduğunu söyleyebilirsiniz. Fakat özellikle yuvarlak ve keskin fotoğraflar çekip içerinde galaksileri, yıldızları ya da nebulaları çekecekseniz, yıldız izleri başarısız takip olduğunu gösterir.

Mesela yukarıda derin uzay içerisinde bir noktayı çekerken yıldızların uzun pozlamada yaptığı izleri görebilirsiniz. Asıl arzumuz top top parıl parıl yuvarlak hallerini yakalayabilmek.

Bu fotoğrafta da hatalı yıldız izlerini görebilirsiniz. Düzgün kutup ayarı olmadan uzun pozlanırsa sonuç böyle olabilir.

Bir saniye, başarısız derken?

Yıldız izleri, Telif: Batuhan Dereli

Yıldız İzlerini Bir Tabloya Dönüştürmek

Yukarıda eğer birazcık inceleme yaparsanız beyaz izlerin bir yerden bir başka yere doğru aktığını hissedebilirsiniz. Sol tarafa doğru yaklaştığınız zaman ise çizgilerin yuvarlaklaştığını anlayabilirsiniz. Bir saniye, sol tarafa bakınca daha derinlemesine ortaya doğru sabit gibi duran bir yıldız mı görüyorum. Neden ki?

Basit ama çok basit bir şekilde anlayacak olursak bu durumu meşhur Polaris yıldızının etrafında döner dediğimiz bir olgu var. Aslında bu Polaris yıldızının hemen dibinde hayali olarak adlandıracağımız bir gökyüzü kutup noktası var. İşte bu noktanın etrafında gökyüzünde gördüğününüz tüm yıldızlar döner.

Bu fotoğraf, geniş açılı bir yıldız izi fotoğrafının kesilmiş halidir. Bu fotoğraf tam anlamı ile olmamış. Ama anlaşılır olması dileği ile, yıldızları bu şekilde pozlamak için Polaris’i bulun. Geniş açılı lensinizi tam Polaris’e doğru hizalayın ve sonuç buna benzer çıkacak.

Stellarium programı ile evinizde bilgisayarınızdan ya da cep telefonuza Celestron Sky uygulaması indirerek çok güzel bir şekilde Polaris yazarak Polaris’i bulursunuz.

Sonra ne mi yapacaksınız?

Photo by Matheus Bertelli on Pexels.com

Yıldız İzleri Nasıl Çekilir?

İlk olarak kendinize bir tripod almanızı öneririm.

Tripodunuz yoksa bu iş çok zor olacaktır. Cep telefonum ile çekerim diyorsanız da yine gidin bir tripod alın cep telefonuz için. (Cep telefonu ile astrofotoğraf çekimi için bu yazımı okuyabilirsiniz.)

Photo by Burak K on Pexels.com

Çünkü o siyah beyaz fotoğrafta yukarıda olduğu gibi en küçük titreşim fotoğrafınızı berbat edecektir.

Photo by Parna Gohil on Pexels.com

Şimdi nasıl berbat etmeyiz diye düşünelim. Bu yıldızların düzenli ve güzel çıkması için en önemli şart titreşim olmayacak.

Photo by Balu00e1zs Benjamin on Pexels.com

Tamam, ilk fotoğraflarımı yere koyup makinenin altına taş koyup basıp geri kaçıyordum. Ama o işler sizi yorar. Gidin elli Türk lirasına ucuz bir tripod alın .

Photo by Matilda Wormwood on Pexels.com

Asıl güzel tarafı bir intervaluameter alarak sizde uzaktan kumanda ederek pozlarınızın süresini ayarlayabilirsiniz. Canon, Nikon ya da Sony için satılıyor. İntervaluameter shutter control diye bakın .

Oldu, tripodunuz tamam ve her şey yolunda ama siz gittiniz tripodun yanında sandalye çektiniz zıpladınız ya da değişik hareketler yaptınız bu sefer bazı pozlarınız gene kötü çıkacaktır.

Photo by Jakub Novacek on Pexels.com
Photo by Killian Eon on Pexels.com

Eğer elinizde çok geniş açılı lens -11mm, 14mm, 17mm, 18mm ya da 24 mm gibi lensleriniz- yok ise gene siz de çekebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerek tek şey lensinizi tripodun üstüne koyup güzel bir kadraj ayarlamak. Aşağıda görebilirsiniz.

Photo by James Wheeler on Pexels.com
Photo by Kendall Hoopes on Pexels.com

En önemli nokta şu iki seçeneğiniz var. İlk orijinal olarak yukarılarda örneği olduğu gibi sadece gökyüzü bir manzara obje olmadan sonra başka bir foto ile birleştirme tekniği uygulayarak son halini lansman edebilirsiniz.

Diğer seçenek ise direk yukarıda olduğu gibi ağaç eski yapılar değişik kadrajlar yakalarak bu şekilde uzun pozlamalar yapabilirsiniz.

Telif: Batuhan Dereli

Bu muhterem yıldızları artık eline her teleskop ve kamera alanın milyar kere pozlamasından dolayı bilmeyeniniz yoktur. Astrofotoğrafçılığı Orion fotoğrafçılığı olarak değiştirebiliriz. Neyse konumuz bu değil. Orion, en kolay ve hedeflenebilir bir bulutsudur. İçinde yeni oluşumları ve değişik gaz çeşitliliğini en kolay şekilde gözlemleyebilirsiniz. Tabii, bu astronomların işi.

Benim de çektiğim bu bulutsunun milyar adet fotoğrafından ilk öncesinde takip cihazım yoktu ve sadece tripod ile çektiğim 70 mm açıklıktaki hali.

batuhan dereli

Biraz daha yakın hali gene yıldızlar iz bırakmadan çekildi ama alttaki poza dikkatli bakın.

Bu fotoğrafta ise uzun pozlama sonucu başka yüksek bir hatalı yıldız izi. Celestron 127mm teleskopum ile çektiğim kare. Bunları istemiyoruz. Böyle pozları çekerseniz bilin ki bunlar hatalı eksik ve yanlış olmuştur. İlk işiniz pozlama sürenizi kontrol etmek ve imkanız var ise bir pusula yardımı ile kuzeye kundağınızı döndürüp gerekli kutup ayarlamalarını yaparak daha düzgün ve hassas çekimler yapabilirsiniz.

ISO ayarım kaç olsun diye o soruyu soruyorsan önce makinayı kenara bırak ve düşün ben her seferinde bunları sorarak mı yapacağım artık bir makinamı tanıyım ben arkadaş demelisin kendine.

Şimdi al makinanı tripodun üstüne koy ve güzelce manuel’e getir. F denilen şey var ya, onun diğer ismi diyafram, git onun en küçüğe getir. 2.8 mi yoksa 2.0 mı yoksa 1.8 mi bazılarında 3.5 herkesin lensine göre değişiyor. Belki de çektiğin yer karanlık değil aydınlık eğer yıldızları ve manzarayı güzel çekeyim diyorsan git F/4 değerinde bırak fazla değiştirme.

ISO yerine gel, eğer İstanbul’dan çekeceksen F 2.8 olsun ya da F 3.2 diyelim , ISO’yu 400’e al ya da 200’e getir ve bak bakalım 30 saniye pozlayınca nasıl oluyor ?

Çirkin mi? O zaman dert etme ve hemen diyaframı yani F değerini 5’e getir. Baktın olmuyor mu f 8 e al .Şimdi dur F değeri arttıkça pozlama 30 saniye oldukça biraz karanlık mı oldu. Tamam tamam korkma, ISO’yu şimdi 640’a getir ve belki 800 de olabilir.

Amatör Çekimlerim
Telif: Batuhan Dereli
Telif: Batuhan Dereli
Telif: Batuhan Dereli

Son olarak tavsiye edeceğim şey, çektiğiniz fotoğrafları birleştirmeniz gerekebilir, bunun için programı buradan indirebilirsiniz.

Batuhan Dereli

Yıldız İzleri Nasıl Çekilir?” için 7 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s