Keşke kadrajımın güzelliğini gökyüzünün büyüsü ile birleştirebilseydim. Bütün  insanların en yoğun olduğu modern yaşamların hakim olduğu şehirlerin içerisinde küçük bir yıldız parıldamasına hasret olan herkese küçük bir selam olsun. 

A picture containing nature, night sky

Description automatically generated

Sizlere küçük bir soru sormak istiyorum. Sıkılmadınız mı? Bütün güzel yaşlarınızı çirkin bir morun mavi ile karıştığı gökyüzünün seyrederek geçiriyorsunuz. 

Bütün insanlar, ilk zamanlarda medeniyetlerinin üst noktalarına ulaştığını hissettiği o ruhani ve bilimsel bütünleşmeyi, gökyüzünden aldığı ilham ile yaptığının kaçınılmaz olduğunu bilerek ilerlediler.

Şimdilerde ise bu sevdaya karşı koyarak ilerleyen insanların en büyük sancısı  üretememek ve üretilenleri tüketmek. Bütün gerçekler ortada, hayal kuramıyoruz .

Geceleri karanlık ile süsleyecek projelere ihtiyacımız bulunmakta. Olmuyor diye bir şey yok. Elbette paranı harcadığın ölçütten güzel bir klimalı araba, şehirden uzakta kapkaranlık bir gece için gidilecek yere yetecek benzin parası, orada yapılacak harcamalar için bir bütçe, kalmak için çadır, ekipmanlar vb.

Yukarıda saydığım senaryo için zaman ve malzeme ihtiyacı var. Herkes bunların  olmamasından dolayı doğaya kaçışını hep erteliyor. Emekli  olunca giderim diyor. Sonuç; dalak, böbrek, baş ağrısından vakit bulamıyor.

Halbuki bütün şehirler 00.00’dan sonra sadece bir saat karanlığa bürünse, bütün  yaşayanlar gökyüzünün vazgeçilmez hazını tadabilecek.  

A picture containing night

Description automatically generated

Normal koşullar altında bu fotoğraf, “Sirius” denilen yıldızın pozlanmaya çalışıldığı demir parmaklıklar ardından çekildi. Alternatif gecelerde, yani karanlık gökyüzünde çekildiği taktirde bütün soluk nebulalar ve tüm gökyüzünün yakınsak arkadaşlarını  keşfedebilirsiniz. Bu, sadece otuz saniye pozlanmış bir Sirius pozudur.

Mavi desen mavi değil, mor desen mor değil. Sonuç olarak; gökyüzünün o karanlık renkleri, şehirlerin sokak lambaları altında eriyor ve gidiyor.

Şimdi burada kapkaranlık olmayan Class 5 Bortle skalasında çektiğim başka bir poz  bulunmakta. Görüyorsunuz ki nebulalar belli ve hiç gözükmeyen gökyüzünden bir anda parıldamaya başlıyorlar. İşte bütün olay bu.  Bunların dışında daha neler  bulunmakta bir bilseniz keşke.

Şimdi ilk işimiz, şehrimizin kenarından yavaşça uzaklaşmak ve hafta sonu kaçamağı için bir adım atmak olsun. Sakın  makinalarınızı  almayı  unutmayın!

Batuhan DERELİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s