Yıldızların hareketlerini dakikalar boyunca seyretmeniz mümkün kılınabilir. Bunun nasıl olacağı hakkında fikriniz olur muydu? Biraz elektronik ve mekanik temelli ilerlersek bu işi kolayca halledebiliriz.

İstiflenme özelliği ile çekilmiş Andromeda Galaksisi

Bulutların iz bıraktığını görebiliyorsunuz fakat yıldızların arka planda boncuk gibi parıldamasına şahit olabiliyorsunuz. İşte bütün güzellik, burada aynı noktayı devamlı fotoğraflamak.

İki farklı şekilde yapabilirsiniz.

Tripot + Kamera + Lens ya da Tripot + Takip Cihazı + Kamera + Lens

Tabii, burada sayılan ekipmanların hepsini ilk etap içerisinde almanıza gerek yok. İlk gökyüzünü çekebileceğiniz ucuz bir DSRL kameranız olsun. Gerisini zaten yıllar içerisinde halledebiliyorsunuz.

Büyük kundak diğer benzeri tripotlar astronomi dünyasında kundak olarak ifade ediliyor. Eğer kundağınız büyük ise sizler çok rahat bir şekilde üzerine kapasitesine bağlı olarak kamera ve ekipmanlarınızı koyabilirsiniz.

Tripot + DSRL kamera + lens ve SKY WATCHER ADVENTURE PRO Takip Cihazı

Yukarıda bahsettiğim yeşil renkli cihaz Kutup Yıldızı’na hizalandıktan sonra otomatik olarak yıldızları gökyüzünde ayarladığınız noktayı takip etmeye başlıyor.

Nasıl bir alet olduğunu görmek isterseniz aşağıdaki video üzerinden küçük bir fikir elde edebilirsiniz.

Bir takip cihazı satın alırsanız basit anlatım sayesinde çektiğiniz fotoğraflarınızı birleştirip gaz bulutlarını çekebilirsiniz.

Sky Watcher Adventure Pro sayesinde gökyüzünde geçirdiğim her saniye bana keyif ve zevk veriyor. Çünkü taşıma kapasitesi DSRL kameram için biçilmiş kaftan. Sizler de böyle bir alet satın alırsanız, size temin edebilirim ki daha önce yakalayamadığınız bütün detayları görebileceksiniz.

M78 objesinin yakın takipli çekimi

Özellikle bu çekimleri yaparken kesinlikle bilmeniz gereken bir diğer nokta ise sallantının sıfıra yakın olması gerekiyor. Özel olarak tasarladığımız ve daha önce kimsenin kullanmadığı bir kundak ile kendi Sky Watcher Adventure’mı geliştirmiş oldum.

Özel Sky Watcher 3D tasarım galvaniz tripot kundak

Batuhan Dereli & Yelda Gündeğer

Takip Cihazınız Var Mı?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s