Samanyolu’nun bir haritasını düşündüğümüzde, birkaç sarmal kolu olan düz bir disk görüntüsüne sahibiz. Science dergisinde yayınlanan  yeni çalışma, galaksimizin şeklinin düşündüğümüzden farklı olduğunu gösteriyor.

Bilim adamları, Cepheids olarak bilinen ve Güneş’ten daha parlak parlayan, devasa, genç yıldızlar olan yıldızların bir örneğini seçti. Astronomlar, Varşova Üniversitesi tarafından yürütülen bir gökyüzü araştırması olan Optik Yerçekimsel Mercekleme Deneyi’nden (OGLE) alınan verileri kullanarak, bu yıldızlardan 2.400’den fazlasını seçebildiler ve Güneş’ten uzaklıklarını ve yönlerini doğrudan ölçebildiler. Sonuçları haritalandırdıktan sonra, bilim adamları galaksimizin 3B boyutlarının en ayrıntılı modelini oluşturabildiler. Düz olmadığı, çarpık ve bükülmüş olduğu ortaya çıktı.

Dr. Radek Poleski, “Gökbilimcilerin Samanyolu’nu incelerken tipik olarak karşılaştıkları sorun, içinde yaşadığımız için, uzaktaki parçaları görmenin zor olmasıdır – Galaksinin dışına çıkıp ona bakamayız,” dedi. Ohio Eyalet Üniversitesi ve Varşova Üniversitesi Astronomik Gözlemevi’nde doktora sonrası araştırmacı.

“Daha önce yapılmamış olan bu çalışmada yapabildiğimiz şey, Samanyolu’nun bir modelini oluşturmak için çok büyük bir nesne örneğini (tek tip olarak seçilmiş ve organize edilmiş) almaktı.”

Samanyolu’ndaki yüz milyarlarca yıldızın şeklini 2400 örneğe dayanarak modellemenin temsili olmayabileceğini düşünmek cazip gelebilir, ancak lütfen jeodezi ve haritacılığın sınırlı araştırma noktalarına ve enterpolasyon veya ekstrapolasyona dayalı fenomenleri modellemekle ilgili olduğunu unutmayın. Haritaların yapım şekli bu şekildedir. Haritacılık ilkelerinin Dünyamızın çok ötesindeki şeylerin haritasını çıkarmak için nasıl uygulanabileceğini görmek ilginç.

Batuhan DERELİ & Yelda GÜNDEĞER

Referanslar

  1. Buczkowski, Aleks, “Check out what this new amazing 3D map of the Milky Way tells us about our galaxy”, September 2, 2019 , Geoawesomeness
  2. “A three-dimensional map of the Milky Way sing classical Cepheid variable stars” , 02 Aug 2019 ,Science.sciencemag

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s