Aşka Aralanan Kapının Anahtarı” yazımdan sonra hepimizin karanlığa doğru arzuları arttığına göre şimdi birazcık imkanları zorlamamız gerekiyor. Birçok seçenek bulunmakta ve gelin bu seçenekleri birlikte inceleyelim.

Eskiden lüks olarak sunulan fakat modern toplumlarda ihtiyaç olarak var olan bir arkadaşımız bulunmakta, kendisinin adı cep telefonu. Basit bir cep telefonu ile gökyüzü nasıl çekilir, diyeceksiniz. Aslında içerisindeki güzel sensörler (ışığı elektriksel sinyale çeviren küçük elektrik komponentleri) ve güçlü geniş açılı mercekler yardımı ile karanlıkta başarılı pozlamalar yapabiliriz. Nasıl mı?

CEP TELEFONUMUZU EVRENE ÇEVİRELİM

Hadi gene iyisiniz tek ihtiyacınız olan bir taşa telefonunuzu yaslamak. “Yok, öyle olmaz!” diyorsanız basit bir tripod alalım ve kameramızı istediğimiz gökyüzü objesine çevirelim. Aşağıda bunun denemesini yapalım mı birlikte?

Android tabanlı telefonlar manuel fotoğraf çekme modu yardımı ile kolaylık sağlıyor ama işler elmaya gelince (Apple) araya başka bir yazılım indirmemiz gerekiyor.

ISO AYARI VE POZLAMA SÜRESİ

Şimdi bu tarz fotoğraflar için telefonlarımızda ayarlama yaparken 1600 ISO’yu ya da 3200 ISO’yu geçmeyelim derim. 30 saniye pozlama moduna alalım ve ortaya çıkan fotoğraf, eğer hoşumuza giderse şimdi 30 saniyede 50 adet kare çekelim ama tripodu sakın oynatmayalım. 30saniye*50  yani, 1500 saniye boyunca aynı yeri gökyüzünde pozladık ve artık kozmik galaksinin gizli ışığını data olarak telefonumuza topladık. Ama bu daha başlangıç.

500 Kuralı

Tripod yardımı ile koyduğunuz telefonumuzu sallamamaya özen gösterelim ve zamanlayıcı modunu açalım. Her 30 saniyede bir, çekim bitince, diğeri otomatik başlayacaktır. Baktık; 30 saniyeye ayarlayınca yıldızlar, çizik çizik iz bıraktı. O zaman 20 saniyeyi deneyelim, o da olmazsa 15 saniye. En güzel yuvarlağı yıldızlarda gözleyene kadar uğraşalım.

Kabaca 500 kuralı / telefon lens açıklığı 4 mm olsun. Buradan yola çıkarsak maksimum 2 dakika telefonumuzun kamerasını pozlayabiliriz.(500 kuralı ne mi? Dünya dönüyor, yıldızlar dönüyor, evrende her şey dönüyor ama bizim kameranız sabit. Yıldızlara göre olan pozisyonumuzu değerlendirecek olacaksak, yıldızları uzun pozlamaya kalktığımızda uzun uzun çizgiler çıkacak ama 500 sayısına elinizdeki lensin milimetre ölçüsündeki açıklığını bölecek olursak bize yıldızların izi çıkmadan çekebileceğimiz maksimum süreyi verecektir. İşin aslı bu.)

500 rakamını sabit alalım, telefon ya da DSRL kameralarımız çekim sırasındaki lens milimetresine bağlı olarak bu kaba hesabı yaparsak ilk başlangıçta yıldızlar bize iz vermez. Daha sonralarda piksel detaylarını anlatacağım. 1 piksellik mikro hassasiyette neler, nasıl hesaplanıyor; bunların hesap formüllerini ve yöntemlerini vereceğim.

Telefonumuzda tek bir karede bunu elde edebiliriz. Nasıl mı? Telefon için fotoğraf edit programı Lightroom ile ışık ve contrast ayarları ile hafif oynayarak gökyüzünü ortaya  çıkarabiliriz.

Başka bir açıdan ele alalım kendimizi. Kamptayız ve gökyüzü gözlemimizi bitirdiğimizi farz ediyorum. Yıldızları seyretmeye devam edelim çünkü yeteri kadar fotoğraf çektiğimize inandığımız andan itibaren üşüyen ellerimiz için sıcak bir ateş yakıp biraz daha fotoğraf çekebiliriz. Ancak telefonlarımızı ışıktan uzağa koyalım ki fotoğraflarımız kötü çıkmasın.

Düzenleme Yapmanın En Basit Yöntemi

Ertesi gün geldi çattı. Evimize geldiğimiz zaman elimizde aynı noktanın 30-100 belki 500 adet fotoğrafı var. Ancak takip cihazı kullanmadığımız için 30-100 arası kare iyidir. Bunları bir güzel  alıyoruz ve hepsini klasör içerisinde ışık datası diye adlandırıyoruz.

KALİBRASYON YAPMAYI UNUTMAYIN

İkinci olarak, telefonumuzu o gece fotoğraf çekimimiz bittiği sırada lensi kapatıp gram ışık gelmeyecek şekilde tekrardan manuel modda, hiç bozmadan çekimler yaparsak göreceğiz ki kapkaranlık fotoğraflar gelecek. Korkmayın, bunlar sizin  telefonunuzun kalibrasyon kareleri olacak. Bunları ise dark frame olarak 2. Klasöre koyun. Her şey planlandığı  gibi  gittiyse, sırada mükemmel ve basit olan bir program tanıtacağım.

Bu verdiğim siteye girip  https://sites.google.com/site/sequatorglobal/ bu  programı  indiriyoruz. SEQUATOR  (okunuşu: sekuator) sayesinde light ve dark frame dediğimiz kareleri butonlardan seçiyoruz. Sonuç olarak basit bir telefon  ile…

Telefon ile astrofotoğraf çekimi

“DSRL Makina ile Astrofotoğraf” yazısı da gelecek, sizler için.

Batuhan Dereli

ODTÜ Fizik

UCUZ YOLDAN ASTROFOTOĞRAF” için 7 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s