Galaksinin içerisinden dışarısına doğru uzanan yolculuk, aslında geleceğin konusundan daha çok geçmişin aramızda kurduğu köprüden yola çıkmıştır.

Hepimizin  ne kadar güzel diye baktığımız parıldayan noktaların arasından bizlere fısıldayan değişik renk ahenklerini keşfetmek istemez misiniz?

Yazılarımı sizleri detaylarla boğmadan, en basit şekilde yöntemleri anlatacağım. Daha sonrasında kendinizi bu engin deryanın arasına doğru ilerken bulacağınızı garanti ediyorum. Çünkü kimilerine göre sadece yıldızlar dediğimiz yapılar, aslında içimizde var olan her bir atomun dışa yansıyan kozmik dostlarıdır. Kaçınılmaz bir şekilde aramızda var olan çekimin içinde var olan gizli mesajı birazcık anlatmam gerekiyor.

GÖKYÜZÜNÜN İÇİNE ATLAMAK

Her şey bir yana bugün kendimizi en özgür hissettiğimiz gezegenimizin arka bahçesine çıkmış gibi gökyüzüne bakmaya hazırlayalım mı? Bilim ya da çok karışık denklemlerden bahsetmiyorum. Bu kapıdan girdiğiniz zaman bir fizikçi, matematikçi, astronom ya da bir meteorolog olacaksınız.

Karanlığa  gözlerimizin alıştığını zannediyorum ancak dikkat edilmesi gereken en önemli başlangıç, beyaz ışık altında gökyüzüne baktığınız zaman parıldayan yıldızları ne yazık ki görebilmemizin zorlaşacağıdır. Hani derler ya geçici kör oldum. O yüzden kırmızı ışık ya da kafa lambası ile hareket ediyoruz .

Yapmayı arzu ettiğim şey fotoğraf makinem ile gökyüzünün içerisine atlayabilmek. İlk başta elinizde inanılmaz kuvvetli bir detektör olduğunu söylesem sizlere, inanır mıydınız? Gözleriniz ile analiz edip algılayabileceğiniz görüntü çok kısıtlıdır fakat ışığı yakalayan, her bir yıldızdan çıkan ya da yıldızlar arasında dolaşan detektörlerimiz bizlerin kameralarıdır.

Jüpiter’in bir dakika boyunca kameranın açık kalması neticesinde şehrin ışıkları üzerinde parıldayışını görebilirsiniz. Normalde bu kadar parıldarken görebilmek, imkansıza yakın.

Diğer bir dikkat çeken şey ise karanlık yerlere gidebilmektir. Nasıl mı?

İlk olarak www.lightpollutionmap.info‘ya tıklayarak internet üzerinden yaşadığınız yerin ışık ile olan ilişkisini yansıtan bir harita bulunmakta. Siyah ve maviye kayan renk  tonlarını analiz ederek  o noktalara gittiğiniz zaman kapkaranlık gökyüzüne ulaşmış olacaksınız. Class 3 ve Class 2 yazan yerlere gitmeye çalışın. Şehrin ışıklarını arkanıza verin ve temiz gökyüzünün keyfini çıkarın.

Galaksinin parıldayan bu kısmını bugünkü yazımda göstermek istedim. Samanyolu’nun yerini bulduktan sonra kameranızın pozlama ayarlarını yapıp saatlerce pozlama yaptığınızda ince detayları sizler de  keşfedeceksiniz.

Nasıl ve neler yapmanız gerektiğini ikinci yazımda anlatacağım. Şimdi tripodları alıyoruz ve karanlığa doğru bir yolculuğa adım atıyoruz. Karanlığı bulduktan sonra fotoğraf makinelerimizi nereye tutacağımızı ve neye baktığımızı anlamak için ise uygulamalar indirebilirsiniz ya da bilgisayarınıza ücretsiz bir şekilde Stellarium programını indirip tüm gökyüzünü görebilir, saklı nesnelerin peşinde koşan birer avcı gibi hazinelerini keşfedebilirsiniz.

Batuhan Dereli

ODTÜ Fizik

AŞKA ARALANAN KAPININ ANAHTARI” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s