2020’yi astronomi açısından oldukça bereketli bir şekilde geçirdik. Verilebilecek en güzel örnek ise her ne kadar Türkiye’nin %95’inde görünmese de Jüpiter ve Satürn gezegenlerinin büyük kavuşması oldu. 2021 senesi de bu anlamda oldukça bereketli geçecek.

Ocak 2021’de gece gökyüzünün tadını çıkarmak hakkında bilmeniz gereken her şey burada. Bu yazıyı ocak ayı gökyüzü gözlem rehberiniz olarak kullanabilir ve bu yazıdan astronomi hakkında minik bilgiler edinebilirsiniz.

  • 2 Ocak – Dünya, Güneş’e en yakın konuma gelecek.

Dünya ile Güneş arasında ki mesafe ortalama olarak 149.6 milyon km olarak hesaplanır. Ancak sahip olduğu eliptik yörüngeden dolayı 2 Ocak tarihinde bu mesafe 147 milyon km’ ye düşecek(Günberi). Kuzey yarım kürede yaşayan bizler; sıcaklığın, güneşe yakınlık veya uzaklıkla ilgili olmadığını bir kez daha görmüş olacağız.

  • 2-3 Ocak – Quadrantids (Dörtlük) meteor yağmuru olacak.

2021 yılının ilk meteor yağmuru. 2003 EH1 asteroidinin arkasında bıraktığı tozların dünyanın yerçekimine kapılmasıyla oluşmuştur. Bu yıl, Ayın parlaklığından dolayı gözlemlemek biraz zor olabilir ancak ışık kirliliğinin az olduğu bir bölgede çoban takımyıldızı hizalarına bakarsanız muhtemelen görebilirsiniz.

  • 10 Ocak – Jüpiter, Satürn ve Merkür gökyüzünde bir üçgen oluşturacak.

Gün batımından yaklaşık bir saat sonra, eğer hızlıysanız ve güneybatı ufkunun iyi, alçak bir görüntüsüne sahipseniz, Jüpiter, Satürn ve minik Merkür’ün bir üçgen oluşturduğunu görmek mümkün olacaktır. Üç gezegen birbirinden sadece 1,6 ° uzaklıkta olacak şekilde olacaktır.

  • 11 Ocak – Hilal Ay, Venüs ile buluşacak.

İşte erken kalkmak isteyen herkesi ödüllendirecek güzel bir manzara. Gün doğumundan 45 dakika önce kalkın ve güneydoğu ufkuna bakın; Venüs gezegeninden sadece 1,5 ° uzaklıkta,% 3,6 ışıklı ince bir hilal Ay görebilirsiniz. Ay’ı bulmak, dürbün kullanmak anlamına gelebilir ancak bu çabaya değecektir.

  • 13 Ocak – Yeni Ay

Ay, Güneş ile aynı hizada olacağı için Dünya’dan görülmez olacak. Ay, ilk evresine bu tarihte başlayacak. Gökyüzünde ki en parlak cisim olan ayın görünmemesi uzak yıldız ve galaksileri gözlemlemek için güzel bir fırsat olacak. Çünkü uydumuzdan kaynaklı ışık kirliliğine maruz kalmayacağız.

  • 14 Ocak – Hilal ay, üç gezegenle buluşacak.

Güneş batar batmaz güneybatıyı alçaktan görmeniz gerekse de, keskin gözler için ödül, % 3,6 ışıklı bir hilal Ay’dır. Aşağıya ve sağına hafifçe bakarsanız Merkür’ü, sonra Jüpiter’i göreceksiniz ve hatta muhtemelen soluk Satürn’ü.

  • 21 Ocak – Ay, Dünya’ya en uzak konumda olacak.

Ay, Dünya etrafında tam olarak dairesel bir yörüngeye sahip olmadığı için uzaklığı belli tarihlerde değişmektedir. Ortalama uzaklığı 384404 km’dir. Ancak yerberi olarak adlandırılan zaman, bu yıl için 2 Ocak’ta ortalama uzaklığı 356000 – 370000 km arasında olacaktır. Ayrıca ilk dördün evresi de bu tarihte başlayacak ve dolunaya kadar her gün Ay’n daha çok yüzeyini göreceğiz.

  • 24 Ocak – Merkür en büyük doğu uzanımında olacak.

Dünyadan gözlemlenmesi oldukça zor olan Merkür, en büyük doğu uzanımında kalacak. Küçük gezegen, Güneş tarafından% 50 oranında aydınlatılacak. Bu yüzden onu gözlemlemek için yılın en iyi tarihi 24 ocak olacak. Güneş battıktan sonra batı gökyüzüne bakmanız bu gezegeni görmenize yeterli olacaktır. Dürbüne ihtiyacınız olabilir.

  • 28 Ocak – Dolunay

2021’in ilk dolunayı. Ocak ayının dolunayı olan “Kurt Ayı” en iyi bulunduğunuz yerde ayın doğuşunda görülecektir. Ay, Güneş’e göre Dünya’nın tersinde kaldığı için dolunay evresine girecek. Turuncu bir küre olarak görünecek ve rahatça bakılamayacak kadar parlak ve beyaz hale gelmeden önce yükseldikçe soluk sarıya dönüşecek. Tam “Kurt Ayı”, Yengeç takımyıldızı olan yengeç içinde olacak. Bu tarihte gökyüzüne baktığımızda Ay, tam olarak bize gözükecektir.

Yelda GÜNDEĞER

2021 Ocak Ayı için Gökyüzü Gözlem Rehberi” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s