NASA’nın OSIRIS-REx uzay aracı 2018 Aralık ayına Bennu Asteroidine varmıştı. O zamandan beri asteroidin etrafında dolaşarak onu haritalandırdı. Bu uzay aracının ilginç bir mekanizması mevcut. Üstelik planlanandan da fazla numune getiriyor. Öyleyse bize de bu konuyu biraz irdelemek düşer.

TOUCH&GO NUMUNE ALMA SİSTEMİ

Uzay aracında Touch&Go (TAGSAM) adlı bir numune alma sistemi mevcut. Touch&Go sistemine, Türkçe olarak “Vur&Kaç” sistemi de diyebiliriz. TAGSAM sistemi, asteroide dokunup hızlı bir şekilde örnek alıyor. Bu kadar kısa sürede olmasının sebebi, bir an önce aldığı numunenin geri getirilmesinin istenmesi.

Touch&Go (TAGSAM)

Bu görevde alınması planlanan numune miktarı 60 gramdı. Ancak beklenenden fazlası olmuştu. Sistem, çok fazla madde almış ve bu yüzden de kapağını kapatamamıştı. Yukarı çıkmaya çalışırken de 10-20 gram maddeyi düşürmüştü. Ancak bu sorun düzeldi ve araç, 2023 senesinde Dünya’ya varmak üzere yola çıktı. Getirilmesi planlanan numune miktarı 60 gramken, iki kilo numune alınmış oldu.

Credits:NASA

Ne kadar numunenin getirildiğini ölçmek için de bir sistem mevcut. Aracı döndürmek. Aracı döndürürken, kütle merkezi etrafında hareket ettirirsiniz. Orada ne kadar hızlandığı ya da yavaşladığına göre bu kadar madde alındı ya da alınmadı diyebilirsiniz.

Son zamanlarda NASA’nın Ay’da su bulması bahsedilirken biz de bahsetmeden geçmeyelim ki Bennu Asteroidinde de su bulunmuştur.

NUMUNEYİ ALDIK, PEKİ YA ŞİMDİ?

Araç, 2023 senesinde Utah Test and Trainig Range’e iniş yapacak ve numuneler, araştırılmak üzere oradan alınacak.

Bennu Asteroidi, çok yaşlı olduğu için üzerinde Dünya’da yaşam ilk oluşurken var olan molekülleri bulabiliriz. Böylece Dünya’da yaşamın nasıl başladığı hakkında bilgi sahibi olabiliriz.

Ayrıca şunu da göz önünde bulundurmalıyız ki, hedeflenenden fazla miktarda numune geliyor. 60 gram numune ile büyük işler ortaya çıkabilecekken şimdi iki kilo numune ile daha iyi başarılara imza atılır, kim bilir?

Yelda GÜNDEĞER

KAYNAKLAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s