NASA, Ay’da su bulduğunu açıkladı. Ancak basının abarttığının aksine aslında su, Ay’da ilk kez keşfedilmiyor. Ay’da su zaten bulunmuştu. Şimdi ise suyun başka bir formu bulundu.

AY’DAKİ SU KEŞİFLERİ

Daha önce NASA’nın Apollo Misyonu ile astronotlar Ay’dan 300 kilo kadar kaya parçası getirmişti. Bu ay parçalarını incelediklerinde içinde hiç suya rastlamamış ve orada su olmadığı kanısına varmışlardı.

Bir süre sonra ise Sovyetlerin Luna 24 aracı Ay’a gidip numune getirmişti. Kayanın üstünde çok küçük miktarda su bulmuş ve bu konuda 1978 senesinde makale yayınlamışlardı.

Photo by Pixabay on Pexels.com

Ay kendi ekseni etrafında ve Dünya etrafında dönerken bir açı oluşturur ve bu açıdan dolayı Ay’ın bazı yerlerindeki bazı kraterlerlerin diplerine hiç Güneş ışığı girmez. Hiç Güneş ışığı almadıkları içinse buralarda sıcaklık -170 derecelerde olabilir. Yani çok soğuktur. Bu da demek oluyor ki eğer buralarda daha önceden su tabakası varsa buz halinde orada kalmış olabilir.

Peki, su baştan beri orada olabilir mi? Büyük ihtimalle su hep oradaydı. Güneş ışığını görmediği için, buharlaşmadığı için buz şeklinde orada kalabildi. Ayrıca suyun bulunduğu yer gibi karanlık kalan yerlerin sadece kraterlerde değil, Ay’ın diğer yerlerinde bulunabileceği de düşünülüyor.

AY’A SU NASIL GELDİ?

Muhtemelen asteroitlerle. Ancak bu konuda ilginç bir teori daha mevcut. Güneş’ten gelen ışınlar, yani hidrojen, Ay’a çarptığında topraktaki oksijenli bileşikler hidrojen ile tepkimeye girerek suyu oluşturmuş olabilir. Fakat burada ilginç bir problem de oluşmakta. Güneş ışınları oluşan su bağını koparabilecek güce sahiptir, yani onu yok edebilir.

Tabii ki biz işin doğrusunu Ay’a ulaştıktan sonra orada yapacağımız araştırmalar sayesinde öğreneceğiz.

keşif NASIL YAPILDI?

SOFIA uçak teleskobu ile gözlem yapıldı. Nedenini soracak olursanız dünya’dan bakılan teleskopların hiçbiriyle bu gözlemi yapamayız.

Atmosferin üzerinde bulutlar vardır. Bulutlarda da su buharı. Bulutların 13 kilometre üzerine çıktığınızda tüm su buharını altınıza alırsınız. İşte SOFIA uçak teleskobu da tam da bunu yapıyor. Bu yükseklikten herhangi bir gök cismindeki suyu araştırabiliriz.

Aynı zamanda suyun frekansı 5 GHz’dir. Bu yüzden yüksek frekanslı teleskoplara ihtiyaç vardır ve suyun üzerine çıkması gerekir. Bunun için de uçak teleskobu gerekmektedir.

aY’DAKİ SUYU NASIL KULLANACAĞIZ?

Ay’a gidecek insanların oradaki suyu nasıl kullanabilecekleri hale getirecekleri büyük bir sorundur. Çünkü son keşiflere göre bir metreküpte sadece bir cola şişesi büyüklüğünde su bulunduğu düşünülüyor. Daha da kötü bir haber ise, dağınık bir şekilde bulunmasıdır.

Ay’a 2024 yılında kurulması planlanan yerler var. Bu keşifle beraber suyun yüksek miktarda bulunduğu yerlere yerleşim kurulmasına öncelik verilebilir. Yine de Ay’da -150 derece ve +150 derecelerde değişen sıcaklıklarda yaşamak biraz şov olacak gibi.

Yelda GÜNDEĞER

KAYNAKLAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s