İnsanlar olarak doğuştan meraklıyız. Hepimiz birer keşifçi olarak doğarız. Dünya’nın dışında neler olduğunu keşfetmek, Mars’ı keşfetmek isteriz. Mars’ın ne tür kaynaklara sahip olduğunu, insan yaşamının sürdürülüp sürdürülemeyeceğini öğrenmek isteriz.

Image credit: NASA

NASA, bunları öğrenmek adına 30 Temmuz 2020 tarihinde Perseverance gezginini Mars’a göndermek için hazırlanmaktadır. Kapsamlı olarak tüm testleri yapılan gezginin Mars yüzeyinde istenilen en iyi performansını göstermesi beklenmektedir.

MARS’TA OKSİJEN ÜRETEBİLİR MİYİZ?

Perseverance gezgini, oldukça havalı parçalardan oluşmaktadır. En göze çarpanı MOXIE’dir. MOXIE’nin amacı Mars atmosferinden alıp oksijene çevirmeye çalışmaktır. Saf oksijen, Dünya’ya dönüş uçuşu için yakıt sağlayabilir ya da insanlı görevlerde nefes alınması için kullanılabilir.

ARACIN MARS’TA ÇALIŞACAĞI NASIL TEST EDİLİR?

Mars’a gidecek bir araç yapmanın en zor yanı kuşkusuz ki test ortamını Mars koşullarına uygun hazırlamaktır. Gezginin alt kısmı ile üst kısmı arasında çok büyük bir sıcaklık değişimi vardır. Mars ortamının sağlanarak test yapılabilmesi için Güneş’ten gelen sıcaklık ve radyasyonu sağlayacak büyük bir hazneye ihtiyaç vardır. Böylece tüm donanımların ve komponentlerin çok geniş bir sıcaklık aralığındaki dayanıklılığı test edilebilir.

Credit: NASA/KSC

Araç; Mars’ta, yerdeki tüm tozları havaya uçuran bir rüzgara maruz kalacaktır. Bu yüzden gezgine güç sağlaması için Güneş paneli koyma fikri çok iyi olmayacaktır. NASA da bu fikrinden vazgeçmiştir.

MARS GEZGİNİ VE UZAY ARACI NASIL YAPILIR?

Donanımın tüm parçaları ayrı ayrı dizayn edilmeli, test edilmeli ve birleştirilmelidir. Tüm parçalarının birleştirilmesi ile uzay aracı yapılmış olur.

Credit: NASA/KSC

Gezgini taşıyan uzay aracı, atmosfere yeniden girdiğinde onu yavaşlatan bir tür koruyucu kalkana sahip olmalıdır. Alt kısmında sıcaklık kalkanı ve üstünde koruyucu bir kabuk kalkan bulunmaktadır. Bu kalkanlar aslında gezginin aralarında durduğu bir kapsüldür.

MARS HELİKOPTERİ NASIL ÇALIŞIR?

Mars helikopteri, aslında Mars yüzeyinde yeni bir teknolojinin test edilebileceği bir araçtır. Daha önce Dünya dışında bir gezegende hiçbir araç uçurulmaya çalışılmamıştır. Bu, bir ilk olacaktır. Yerin görünebilmesi için yukarıdan resim çekebilmektedir.

Image credit: NASA

Mars helikopteri, aslında gezginin altında saklanmaktadır. Gezginden ayrılabilmesi için piroteknik cihazlar sayesinde dışarı çıkabileceği alt koruma paneli bulunmaktadır. Gezgin, helikopteri yüzeye bırakacak ve ardından helikopter havalanacaktır.

CURIOSITY ROBOTU İLE BERABER ÇALIŞACAKLAR MI?

Kardeş robotlar gibi olduklarını söyleyebiliriz ancak Mars’ın yüzeyinde tamamen farklı yerlerde hizmet vereceklerdir. Ancak ikisi de çok farklı olsa da Mars yüzeyinde yapacakları çok önemli görevleri vardır. Curiosity 26 Kasım 2011 tarihinde Mars’a fırlatılmıştır ve görevleri süresiz olarak devam etmektedir.

Image credit: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Bu keşif aracının hedefleri de Mars jeolojisini ve iklimini, Mars’ta daha önceleri yaşam olup olmadığını ve ileri zamanlarda insanlı keşiflerin mümkün olup olmadığını araştırmaktır.

GEZGİN ROBOT, DELME İŞLEMİNİ NASIL YAPACAK?

Perseverance gezgininin robotik kolları bulunmaktadır ve kollarının sonunda da delme cihazı ve bir takım matkap uçları bulunmaktır. Bu uçlar, farklı toprak ve taş türlerinden numune toplamasına yardımcı olacaktır.

Image credit: NASA/JPL-Caltech

Delmeye başladığında toprak ve taş türlerinden parça alır ve içinde gizli olan metalik test tübü sayesinde bu numuneler hava geçirmez. Bu şekilde numuneleri muhafaza eder.

PERSEVERANCE GEZGİNİ İNSANLIĞA NASIL İLHAM VERDİ?

“Azim” anlamına gelen Perseverance, insanlığın azmini belirtmesi açısından görevi ile uyumlu bir sözcüktür. Mars’ta yaşam arayışı görevlerini yerine getirmek için çalışan insanların azmi ile gerçeğe dönüşmüştür.

Photo Credit: NASA/Aubrey Gemignani

Tüm Dünya’dan destek gören bir görevdir. Birçok insan bu görevi yerine getirmek için birlikte çalışmıştır. Başka bir gezegene seyahat eden bir robot, bundan daha havalı ne olabilir ki? (NASA Mars Keşif Programı, Mars helikopteri ve Perseverance gezgini hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.)

Yelda GÜNDEĞER

KAYNAKLAR

BİR MARS GEZGİNİ NASIL YAPILIR?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s