Düzinelerce akıllı dünya dışı medeniyet galaksimizde gizleniyor mu?

Yeni bir araştırmaya göre, Samanyolu’nda uzun mesafeli iletişim kurabilen 30’dan fazla medeniyet olabilir. Nottingham Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yönetilen bu çalışma, akıllı yaşamın sadece Dünya dışında var olmadığını değil, aynı zamanda Dünya’daki gibi diğer gezegenlerde de geliştiğini varsaydı.

AKILLI YAŞAMIN OLUŞMASI 5 MİLYAR YIL SÜRÜYOR

Nottingham Üniversitesi’nde bir astrofizikçi olan ve araştırmaya öncülük eden Christopher Conselice, akıllı yaşamın Dünya’da olduğu gibi diğer gezegenlerde oluşması 5 milyar yıl sürdüğü varsayımı altında “Galaksimizde en az birkaç düzine medeniyet olmalı.” açıklamasında bulundu.

Photo by Alex Andrews on Pexels.com

“Astrobiyolojik Kopernik Sınırı” adı verilen model ile Samanyolu Galaksisi’nde 30’dan fazla akıllı medeniyetin var olabileceği düşünüldü.

İki sınırlayıcı faktör ele alındı. Bu sınırlayıcı faktörlerden biri için, araştırmacılar hayatın yaklaşık 4.54 milyar yıl önce başladığı Dünya’yı örnek olarak aldılar. Dünya’da olduğu şekilde varsayarak akıllı yaşamın büyük olasılıkla 5 milyar yıldan az bir sürede oluştuğunu varsaydılar.

Photo by Pedro Figueras on Pexels.com

İkinci sınırlayıcı faktör olarak yıldızlara odaklandılar. Akıllı yaşamı olan bir gezegenin güneşimiz gibi bir yıldızın yörüngesinde olacağını tahmin ediyorlar. Çünkü burada yaşam, Güneş’in etrafında dönen Dünya’da oluşmuştur. Nottingham Üniversitesi’nde yardımcı doçent ve makaledeki ilk yazar olan Tom Westby, bu güneş benzeri yıldızın güneşinkine eşit bir metal içeriğine sahip olacağını ya da güneşe göre nispeten metal bakımından zengin olabileceğini ifade etti.

AKILLI MEDENİYETLERİN TEKNOLOJİK KAPASİTESİ

Astrobiyolojik Kopernik sınırına ek olarak, bilim adamları teknolojik kapasiteyi hesaba kattılar. Araştırmacılar, “akıllı” uygarlıkların sayısının; teknolojik beceriye, özellikle uzaya ne tür bir sinyal gönderdiklerine, uydulardan ve yörüngeden radyo yayınlarına kadar her şeye, bağlı olduğunu düşündüler. Bu nedenle, medeniyetimizi dünya dışı potansiyel bir örnek olarak kullanan araştırmacılar, insanların yaklaşık 100 yıldır “teknolojik olarak ileri” olduğunu tahmin ediyorlardı.

Photo by Pixabay on Pexels.com


Bu kriterleri göz önünde bulundurarak ve bu sayısız varsayımlar altında, araştırmacılar Samanyolu’nda teorik olarak var olabilecek akıllı medeniyetlerin sayısını yaklaşık olarak tahmin ettiler. Nottingham Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan Tom Westby “Galaksimizde yaklaşık 36 aktif medeniyet olması gerektiğini hesaplıyoruz” dedi.

BU “AKILLI” MEDENİYETLERLE İLETİŞİME GEÇEBİLECEK MİYİZ?

Tom Westby, güneş benzeri bir yıldıza yakınlık gibi “yaşamla ilgili değerlere” atıfta bulunarak, “Akıllı uygarlıkların sayısını tahmin etmek için klasik yöntem, yaşamla ilgili değerlerin tahminini yapmaya dayanıyor ve bu tür konulardaki görüşler önemli ölçüde değişiyor.” dedi.

Photo by Pixabay on Pexels.com

Araştırmacılara göre, bu yabancı dünyalara olan ortalama mesafe yaklaşık 17.000 ışık yılı, insanların var olan teknolojilerle iletişim kurması için çok uzak. Eğer dünya dışı medeniyetler varsa da bizimle iletişime geçme ihtimalini bilemeyiz.

EVRENDE YALNIZ OLABİLİR MİYİZ?

Yeni tahmine rağmen, araştırmacılar yalnız olmamızın hala mümkün olduğunu kabul ediyorlar. Diğer medeniyetler varsa, insanoğlunun olduğu kadar uzun süre hayatta kalamayabilirler ve bu yüzden aynı zamanda var olamayabiliriz.
Eğer akıllı yaşamın var olabileceğini keşfedersek, bu medeniyetimizin birkaç yüz yıldan daha uzun süre var olabileceğini ortaya çıkarır. Alternatif olarak, galaksimizde aktif medeniyetler bulunmazsa, bu kendi uzun vadeli varlığımız için kötüye işarettir. Hiçbir şey bulamasak bile dünya dışı akıllı yaşamı arayarak kendi geleceğimizi ve kaderimizi keşfediyoruz.

Yelda GÜNDEĞER

KAYNAKLAR

30’DAN FAZLA AKILLI DÜNYA DIŞI MEDENİYET” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s