Yuri Gagarin, 12 Mayıs 1961 tarihinde uzaya çıkmış ve dünyayı hiç kimsenin görmediği bir şekilde görme şansına sahip olmuştur. Dünya yörüngesinde turunu tamamlayarak uzaya çıkan ilk insan olmayı başarmıştır. Bu başarıyla birlikle uzay çağı başlamıştır.

O günden beri sadece 560 kişi uzayda bulunmuştur ve bu kişilerin büyük çoğunluğu uçuşlara hazırlanmak için yıllarını vermiş eğitimli astronotlardır. Peki ya geri kalanımız, biz ne zaman uzayı ziyaret etme şansına sahip olabileceğiz? Uzaya gidince ne yapacağız?

İLK UZAY TURİSTİ KİMDİR?

Uzay uçuşlarının başlamasından itibaren sadece yedi kişi uzaya gitmek için para ödemiştir.

2001 senesinde, mühendis ve multimilyoner olan Dennis Tito sekiz günlük uzay seyahati ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecektir. Bu sırada NASA, turistlerin uzaya çıkmasını uygun görmediği için Dennis Tito’yu eğitmeyi reddetmiştir. Bunun üzerine Dennis Tito, Ruslarla partnerlik kurmuş ve iki kozmonotla beraber Soyuz TM-32 adlı Rus uzay aracı ile uzaya çıkışını yapmıştır ve iki gün süren yolculuktan sonra Uluslarası Uzay İstasyonu’na yanaşmayı başarmışlardır.

Photo by Pixabay on Pexels.com

Dennis Tito, 20 milyon dolarlık ödeme yaparak gittiği seyahatte bu sürede yararlı olacağını düşündüğü çeşitli bilimsel deneyler yapmış ve dünyanın inanılmaz güzelliğine hayran kalmıştır.

Bu zamana kadar uzaya para karşılığı seyahat eden kişi sayısı epey az. Ancak bu durumun yakın gelecekte değişebileceğini söyleyebiliriz.

UZAY TURİZMİ NASIL GERÇEKLEŞECEK?

Yeniden kullanılabilir uzay aracı geliştirmeye başlayan birçok özel uzay şirketleri ile birlikte uzay uçuşu faaliyetlerinin fiyatı çarpıcı bir şekilde düşmeye başlamaktadır. Blue Origin, “New Shepard” uzay aracını uzay turizmi için özellikle geliştirmektedir. Bu uzay aracında 6 kişilik kapsül bulunmaktadır ve bir uzay aracında görülmüş en büyük pencerelere sahiptir. Bu uçuşlar esnasında roket, motor kesilmeden ve kapsülü bırakmadan önce 100 km yüksekliğe kadar hızlanacaktır.

Photo by Edvin Richardson on Pexels.com

Kapsülü bıraktığında ise kapsül esasen serbest düşüştedir ancak yine de ulaşabileceği en yüksek noktaya kadar yukarı doğru hareket eder.

Bu sırada kapsül içindeki yolcular koltuklarını terk edebilecek ve yer çekimsiz ortamın etkilerini deneyimleyebileceklerdir. Kapsül atmosfere girmeden önce ise yolcular koltuklarına geri dönecek ve yer çekimsiz ortamın etkileri yok olacaktır.

Bu yolculuklar son derece kısa olmasına rağmen roketin yeniden kullanılabilir olması $200.000 kadar bir ücret karşılığı ile müşterilerine uzayın harikalığını deneyimleme şansı tanıyacak. Maliyetteki düşüşlere rağmen bu sadece çok zengin olanları tatmin edecek bir tutardır.

UZAYA UÇUŞ MALİYETLERİ NASIL DÜŞÜRÜLEBİLİR?

Uzay uçuşları, hava yollarının güvenlik standartlarına ve fiyatlarına ulaşabilirse atılan bu adımlar doğru yöndedir diyebiliriz. Endüstri geliştikçe ve şirketler uzaya en ucuz yolculuğu geliştirmek için rekabet içinde oldukça bu fiyatların daha düşmesi kaçınılmaz olacaktır. Eğer her uzay aracı ciddi bir yenileme süreci gerekli olmadan birkaç kez kullanılabilirse müşteriler sadece mürettebat ve yakıt ücretleri ödeyeceklerdir.

Bir yolcu uçağı, gün içinde birçok uçuş yapabilir ve yaşam süresi boyunca on binden fazla uçuş gerçekleştirebilir. Eğer bir roket, bu sayıların çok küçük bir miktarına bile yaklaşabilirse uzay turizmi daha geniş kitleler için de bir macera haline gelecektir.

Uzaya ucuz uçuş gerçekleştirmek üzerine çalışmalar yapmak sadece problemin yarısıdır. Aslında uzayda yaşamak hala inanılmaz derecede pahalı bir lükstür.

Photo by SpaceX on Pexels.com

Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitmenin NASA’ya yıllık yaklaşık dört milyar dolar maliyeti vardır. Yıllarca ticarileşmeden kaçınan NASA, yakın zamanda Uluslarası Uzay İstasyonu’na ödeme karşılığında gidebileceğiniz seyahatleri başlatmıştır. Ancak son derece yüksek maliyetlerden dolayı Uluslararası Uzay İstasyonu şuan sadece varlıklı insanlar için bir istikamettir. Bu istasyonda kaldığınız süre boyunca yemek ve hava temini için günlük ödemeniz tutar $22.500 tutacaktır. İnternet, yaşam desteği ve tuvalet ihtiyaçlarını da eklersek kalmak için harcayacağınız tutar gecelik $35.000 olacaktır.

Uzay turizminin gerçeğe dönüşmesi için bir yaşam alanı inşa etme ve işletme maliyetinin büyük ölçüde azalması gerekmektedir.

UZAY OTELLERİ

Uzay teknolojisi açısından genç ve yenilikçi olan “Bigelow Aerospace” şirketi, büyük ve şişirilebilir uzay istasyon modülleri geliştirmektedir. Bu modüller roketin yük bölgesine sıkıştırılabilir ve uzayda şişirilerek çok büyük boyutlara ulaşabilir. Genişleyebilir modül fikri, uzay otelleri için mükemmel bir temel oluşturabilir. Bigelow Aerospace, modüllerinin çalışma sistemini basite indirgemeyi ve işletme maliyetini azaltmayı umut ediyor. Bu modüllerin üretimi geleneksel uzay istasyonu modüllerine göre üretimi daha kolay ve maliyeti daha az. Bu yüzden bu modüller sayesinde uzaydaki yaşam masrafları düşebilir.

Uzay turizmi uzak bir hayal gibi görünmesine rağmen yeniden kullanılabilir roketlerin ve uzay modüllerinin gelişimiyle gerçeğe dönüşebilir.

Yelda GÜNDEĞER

KAYNAKÇA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s