Genel göreliliğin kavramsal temeli Newton mekaniğinden çok farklıdır. Einstein’ın Merkür’ün yörüngesinin devinimini ve ışığın Güneş gibi büyük cisimler tarafından bükülmesini hesaba katarak elde ettiği başarı bize uzay ve zaman resmimizin Newton’un yerine Einstein’ın olması gerektiğine dair güven verir. Dikkatimizi uzay-zamanın büyük ölçekli yapısı üzerine çalışmaya yönelttiğimizde bir bütün olarak uzay-zamanın evrendeki kütle ve enerjinin brüt dağılımıyla nasıl kıvrıldığını görürüz. Bu dağılım, evrenin zaman içinde nasıl geliştiği sorusuyla birlikte kozmolojinin konusudur.

Astronomi ile Kozmoloji Arasındaki İlişki

Astronomi ve kozmoloji, evrenin yapısını ve tarihini anlamak amacıyla birbiriyle birleşen konulardır. Tüm konu alanının temeli ve motivasyonu astronomların gözlemlerinden kaynaklanır. Galileo zamanlarından beri her zamankinden daha büyük boyutlu optik teleskoplar üretilir. Son altmış yılda farklı tipte teleskoplar ortaya çıktıkça artan elektromanyetik spektrum aralığını incelemek mümkün olur. İlk radyo teleskopları İkinci Dünya Savaşından hemen önce yapılır. Kızılötesi, ultraviyole, X-ışını ve gama ışını teleskopları takip eder.

Astrofizik ve Kozmoloji

İlk olarak madde, yıldızlar arası gazların yanı sıra yıldızların çok çeşitli formlarında tespit edilmiştir. İkinci olarak, çok eski evrenden gelen radyasyon hakkında detaylı çalışmalar yapmak mümkün olmuştur. Bu gelişmeler kozmologlara evrenin uzay zamanını yöneten kütle ve enerji biçimlerinin daha kapsamlı bir listesini vermiştir. Daha sonra, madde çok daha uzak mesafelerde tespit edilmiştir. Sonra spektrumlar hakkında giderek daha ayrıntılı bilgi elde edilmiştir.  Bu bilgi, yıldızların ve diğer madde türlerinin evrimini anlamaya çalışan astrofizikçi için özellikle önemlidir. Bu evrim, yıldız dinamiği ve nükleer fizik süreçleri tarafından yönetilir. 

Evrenin KökeniNE İNMEK MÜMKÜN OLABİLİR Mİ?

<p class="has-text-align-left" value="<amp-fit-text layout="fixed-height" min-font-size="6" max-font-size="72" height="80">Gök bilimci tarafından elde edilen ham veri ve kozmolog tarafından elde edilen metrik parametreler arasında bir köprü kurarsak evrenin kökene inebiliriz.Gök bilimci tarafından elde edilen ham veri ve kozmolog tarafından elde edilen metrik parametreler arasında bir köprü kurarsak evrenin kökene inebiliriz.

Yelda GÜNDEĞER

KAYNAKLAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s